Zagađenje vazduha u Milanovcu vidljivo golim okom
Pre dve godine, nekom je palo na pamet da u Gornjem Milanovcu treba da radi asfaltna baza i fabrika betona, i to na lokaciji na samom ulazu u grad, a prema međunarodnim standardima, bezbedna udaljenost između naselja i izvođenja radova iznosi 3, 5km vazdušnom linijom, ocenila je danas za Novu Zvezdana Luković iz inicijative Nevađani za Nevade.
Šta mi, pojedinci, obični građani, možemo da uradimo da bude manje smeća? Za početak, I ovo je stvarno osnovno, možemo da bacamo smeće u kantu I kontejner a, ne u reku, na livadu, u šumu ili na njivu… Znamo da naše komunalno preduzeće dozvoljava pojedincima odnošenje smeća na deponiju, tako da kad napunite tu punu prikolicu možete to smeće pravo tamo odvesti, navele je Ljubica Drašović.
– JKP je uložilo novac od donacije koju je Gornji Milanovac dobio od Norveške za saniranje deponije. Ali kako je to urađeno , to ne znamo, a čuli smo razne informacije…. Onda smo dobili informaciju da grad Čačak dovozi svoj otpad na našu deponiju, a tako se skraćuje vek rada naše milanovačke deponije i trenutno, njen je radni vek još nekoliko godina. Čuli smo I da na tlu gde je deponija ima dosta nekakvih otrovnih gasova…Šta je sad to? Šta to znači? Ja sam zabrinuta zbog ovog! Ovo su važna pitanja za naš život ovde, a mi nemamo nikakve informacije o nečem važnom što nas se tiče – kaže Drašović.
Ali, u svakom slučaju, ako mi, građani, povedemo računa i trudimo se da ne zagađujemo sopstvenim otpadom više nego što je to neizbežno, opet ništa nismo uradili kao zajednica ukoliko su pune deponije u Čačku i Gornjem Milanovcu, kaženaša sagovornica.
– Postoje specijalizovane firme koje čiste deponije tako što uzimaju razni reciklažni materijal, i uspostavljanje saradnje sa takvim firmama pomaže zajednici i produžava vek deponiji. Pitam se šta sprečava JKP da ugovori ovakvu saradnju – pita Drašović.
Industrijski otpad mora da postoji u svakoj proizvodnji, a postoje i propisi da koji traže da se ulaže u filtere, u reciklažu toksičnih materija i sanaciju likvidnog otpada, podseća.
– Međutim, ovi propisi se izigravaju, reka Despotovica bude i crvena i šerpa plava, i braon, a mi ništa ne znamo ni ko je šta uradio, ni kakva je šteta nastupila, ni kako će se ta šteta sada popravljati. Na ova tri pitanja mi nemamo odgovore. A trebalo bi da ih imamo jer se tiču našeg života neposredno – naglasila je Drašović.
– Ono što znamo jeste da pojedinačna delovanja dovode do globalnih rešenja. Važno je šta ću ja da radim sa svojim otpadom. I šta ćeš ti da radiš, I svi mi. Zato je vreme da počnemo da recikliramo. Reciklaža je budućnost, tu leži I naše čovekoljublje I naša ljubav prema očuvanju prirode. Jer čovek bez prirode ne može. Brigom o prirodi brinemo I o ljudima. Samo seciklaža nije kesa kroz prozor! Niti je reciklaža da zavrljačiš kesu sa đubretom u peć. Reciklaža je bavljenje sobom i sopstvenim smećem. EU reciklira od 50-60% otpada, a Srbija samo od 7-8%. Vreme je za sistemsku promenu, jeste! Trenutno, u Srbiji, uglavnom u Beograd I Novi Sad, postoji nekoliko rešenja za reciklažu koja direktno zavise od svesti građana. To su: skupljanje tegli, čepova od Pet ambalaže, reciklatori za flašice staklene i plastične i tetrapak ambalažu, sakupljanje tekstilnog materijala i iskorišćenog jestivog ulja. Ovo je promena koja pokreće odgovorniji odnos prema prirodi ali I prema nama samima, i to treba da nam bude inspiracija, pre uvođenja detaljnog reciklažnog sistema. Ne zaboravimo – smeće to smo mi, otpad mi pravimo. Ali mi zajedno možemo da delujemo da bi čuvali prirodu i da bi živeli bolje – zaključila je Ljubica Drašović na kraju razgovora.
Izvor: Nova
___________________________________________________________________________________
stop ekoloskom teroru
Koleginice lepo se nalupaste. Zavod za javno zdravlje Cacak vrši kontrolu kvaliteta vazduha u ul. T. Matijevica broj 4 u G. Milanovcu. A rezultate imate na njihovom sajtu.
https://aero.zdravljecacak.org/