Zdravstveni sektor kritična karika u odgovoru na rodno zasnovano nasilje
Zdravstveni sektor često je prva i jedina instanca kojoj se obraćaju žene izložene rodno zasnovanom nasilju, i zato zdravstveni radnici/ce imaju neprocenjivu ulogu u svojim zajednicama kako bi se nasilje smanjilo, preveniralo, sankcionisalo i zaustavilo – jedna je od glavnih poruka sa konferencije pod nazivom “Jačanje uloge zdravstvenog sistema u intersektorskom odgovoru na rodno zasnovano nasilje” održane danas u Beogradu.
Prema najnovijim istraživanjima [1], čak 45% anketiranih žena u Srbiji koje su bile u partnerskim odnosima izjavljuju da su doživele nasilje od strane partnera nakon svoje 15. godine života. Kod većine je to nasilje bilo psihičko, ali 17% žena kaže da su iskusile fizičko nasilje, a 5% da su doživele seksualno nasilje. Prema globalnim statistikama, čin nasilja prouzrokuje više smrtnih slučajeva i invaliditeta, nego kancer, malarija, saobraćajni udesi i ratovi zajedno.
– Ministarstvo zdravlja prvo je usvojilo poseban protokol o postupanju sa ženama koje su izložene nasilju još 2011. godine. Pored toga, pre dve godine usvojili smo Nacionalni program očuvanja i unapređenja seksualnog i reproduktivnog zdravlja građanaRepublike Srbije koji kao posebnu komponentu izdvaja prevenciju i odgovor na rodno zasnovano nasilje, a iste godine radna grupa MZ revidirala je Posebni protokol – spomenula je dr Vesna Knjeginjić, pomoćnica ministra u Ministarstvu zdravlja.
Konferencija je bila prilika da zaposleni u zdravstvenom sistemu i zainteresovani predstavnici drugih institucija koji učestvuju u odgovoru na nasilje razmene iskustva, predstave primere dobre prakse, definišu najveće izazove sa kojima se suočavaju zdravstveni radnici/e i daju preporuke za dalji rad.
– Za manje od nedelju dana, naša delegacija ide naSamit u Najrobiju, na kome će se države obavezati na konkretne mere koje između ostalog imaju za cilj iskorenjivanje rodno zasnovanog nasilja i štetnih praksi. Drago nam je što danas, 25 godina od Međunarodne konferencije o stanovništvu i razvoju, razgovaramo baš o ovim izazovima – istakla je Marija Raković ispred kancelarije UNFPA u Srbiji.
Konferencija je organizovana od strane Populacionog fonda UN, Ministarstva zdravlja i Centra za promociju zdravlja žena, a u okviru zajedničkog projekta Integrisani odgovor na nasilje nad ženama i devojčicama II koji podržava Vlada Švedske.
[1]OEBS (2019). Anketa o nasilju nad ženama koju je sproveo OEBS, Dobrobit i bezbednost žena. https://www.osce.org/sr/secretariat/419756?download=true
_______________________________________________________
Osta Preljina bez obećanog lekara druge smene.
Direktor Zdravstvenog centra Čačak, Dr Aco Pajević, nas slaga.