92. rodjendan čuvene šahistkinje iz Čačka
Na današnji dan pre 92 godine, 16. septembra 1929. godine, u Pridvorici kod Čačka rođena je Verica Vera Nedeljković (devojačko Jovanović) srpska i jugoslovenska šahistkinja sa titulom Velemajstor FIDE od 1977 godine. Šestostruka je pobednica Jugoslovenskog ženskog prvenstva u šahu. Najbolji rang imala je 1959. godine, kada je bila treća šahistkinja u svetu. Pored uspešne šahovkse karijere Verica je i prva je žena inženjer brodogradnje u Jugoslaviji. Bila je profesor na Mašinskom fakultetu u Beogradu, gde je i magistrirala 1974. godine.
Šahom je počela da se bavi u čačanskoj gimnaziji i čačanskom šahovskom klubu „Borac”. Po odlasku na studije u Beograd, učlanila se u šahovski klub Crvena zvezda, u kojem je i dan danas. Bila je jedna od vodećih jugoslovenskih šahistkinja od sredine 1950-ih do kraja 1960-ih. Verica Nedeljković je šest puta osvajala Jugoslovensko žensko prvenstvo u šahu: 1950, 1951, 1952, 1953, 1958 i 1965. Pobednica je mnogih međunarodnih ženskih turnira u šahu, uključujući dva puta zaredom u Beogradu (1961, 1962).
Na prvenstvu Jugoslavije u Skoplju 1950. godine, dobila je titulu nacionalnog majstora. Na Međunarodnom turniru u Herceg Novom 1954. godine, ponela je titulu Internacionalnog majstora FIDE. Кako je titula Velemajstora FIDE uvedena tek 1977. godine, dobila je i nju nakon uspostavljanja, i to za rezultate postignute na Turniru kandidatkinja u Plovdivu 1959. godine, kada je bila druga. Ovaj uspeh kasnije su ponovile Milunka Lazarević i Alisa Marić i on ujedno predstavlja najveći domet srpskog ženskog šaha. Poseban uspeh Verica Nedeljković je postigla 1962. godine, na šahovskom turniru u Rijeci. Tada je pobedila aktuelnu svetsku prvakinju u šahu, Nonu Gaprindašvili i aktuelnu izazivačicu prvakinje, Alu Кušnir.
Verica Nedeljković dva puta je bila član tima Jugoslavije na Šahovskoj olimpijadi za žene. Na drugoj Šahovskoj olimpijadi za žene u organizaciji FIDE, održanoj u Splitu, 1963. godine, u ekipi Jugoslavije bile su Milunka Lazarević, Verica Nedeljković i Кatarina Jovanović Blagojević. Verica Nedeljković osvojila je tada zlatnu medalju dobivši svih 12 igranih mečeva. Tim Jugoslavije osvojio je drugo mesto, sa pola boda manje od tima Sovjetskog Saveza koji je bio prvi.
Na trećoj Šahovskoj olimpijadi za žene, održanoj 1966. godine u Oberhauzenu, Verica je takođe bila članica tima. Jugoslavija je tada osvojila 4. mesto. Učestovala je pet puta na Turniru kandidata za određivanje izazivača za titulu Svetskog prvaka: 1955. godine (Moskva, 6. mesto), 1959. godine (Plovdiv, 2. mesto), 1961. godine (Vrnjačka Banja, 4-6. mesto), 1964. godine (Suhumi, 9. mesto), 1967. godine (Subotica, 6. mesto).
Studije mašinstva započela je 1947. godine. Diplomirala je 1955. godine, kao prva žena diplomirani inženjer brodogradnje u Jugoslaviji. Magistrirala je 1974. godine. Bila je zaposlena u Jugoslovenskom rečnom brodarstvu, ali je radila i na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Autorka je i koautorka mnogobrojnih knjiga na temu Otpornosti materijala, predmeta koji je predavala na Mašinskom fakultetu.
Pored brojnih šahovskih titula, Verica Nedeljković dobila je 2007. godine od Vlade Srbije Nacionalno sportsko priznanje za poseban doprinos i afirmaciju sporta. Od matičnog kluba u kojem je provela decenije, Crvene zvezde, 2016. godine dobila je „Nagradu za životno delo Sportskog društva Crvena zvezda”. Verica ima dva sina, Miloša i Vladimira Nedeljkovića.
Svojoj dragoj zemljakinji, gospođi Verici Nedeljković, čestitamo rođendan iz želju za dobro zdravlje i još puno godina sa nama. Ponosni smo na njena dostignuća. Кada se uzme u obzir kako su tadašnje šahovske velesile tretirale svoje šampione, u kakvim uslovima i sa kakvim timovima su ih trenirale i spremale za takmičenja, uspeh naše zemljakinje čini se još neverovatnijim i većim.
S poštovanjem,
Udruženje Čačana u Beogradu
_____________________________________________________________
Па људи, да ли је могуће да први пут у животу чујем за ову жену?
Свака част. Делите чланак.
Isti slučaj! Hvala za članak
Stvarno je sramota.
Toliko godina je prošlo i da sada neko objavi ovakav članak o ženi koja je imala izuzetan uspeh , svetskih razmera.
Dragi čačani , slabo poštujemo naše uspešne sugradjane.
Hvala Ozon presu.
Срамота је колико мало читате. Узмите Спортски водич кроз Чачак 2004, па ћете наћи њену биографију, Срећкову и многих других који су поставили темеље спорта у Чачку и Србијие.
Sjajna zena i suprug vrhunski kardiolog dr. SRECKO NEDELJKOVOC.
Jedna ulica bi trebalo da nosi Njeno ime prezime.
Impresivna karijera.
Jedino što bi teško našla prostorije ŠK Borac.
Срамота је колико мало читате. Узмите Спортски водич кроз Чачак 2004, па ћете наћи њену биографију, Срећкову и многих других који су поставили темеље спорта у Чачку и Србијие.