Bajkoviti studio Marije Lukić otvorio prvu shabby shic radionicu
Tekst i foto: Milica Zoranović
Prva radionica šebi šik dekupaža za odrasle otvorena je protekle nedelje u Studiju za umetničko stvaralaštvo Marije Lukić u Čačku.
Demonstrator ove radionice je vlasnica studija kojoj je pedagogija u krvi, s obzirom na to da već godinama predaje u Mašinsko saobraćajnoj školi i Umetničkoj školi u Čačku.
“Šebi šik je efekat koji se postiže na išmirlglanoj površini nameštaja ili nekih drugih predmeta koji se farba sa nekoliko boja i ponovo se šmirglanjem izvlači rustični efekat”, objašnjava Marija i dodaje da su ukus i mera veoma bitni.
Ljubav prema renoviranju starog nameštaja u Shabby shic stilu Mariju je osvojila još dok je bila srdnjoškolac, kada je otišla na razmenu đaka u Vimbldon. Tradicionalna engleska porodica u kojoj je bila smeštena uputila je našu sugrađanku u osnovne korake „shabby shic“ tehnike.
Iako je otvorila studio u novembru prošle godine, ona ne prestaje da putuje, jer tako pronalazi inspiraciju za nove ideje.
“Toskana me je opčinila, dok su Barselona i Rodos za mene predstavljali potpuni preokret. Motivišu me kreativni ljudi i neobična mesta”, oduševljeno priča Marija u svom studiju koji je upravo proizvod njenog neumornog istraživačkog duha.
Kako dalje pojašnjava, studio Shabby shic je jedinstven ne samo u Čačku već i u Srbiji, po mnogim karakteristikama.
“Podrum je idealan za studio koji sam zamišljala. Potrebno je bilo da bude i prostran i hladan zbog materijala i specijalnih Annie Sloan boja sa kojima radim“, objasnila je Lukić, koja je po struci diplomirani mašinski inženjer vazduhoplovstva.
Ona dodaje da joj je ovaj prostor donirao advokat Ivan ćalović, koji je jedini imao sluha za potrebe čačanskih rukotvoraca. „To je podrum koji je zidan u kamenu, a gospodin Ćalović se pobrinuo za instalaciju struje i sređivanje poda, dok sam ja sa svojim repariranim stvarima ukrasila enterijer i stvorila ovakav retro-romantični ambijent.“
Studio za umetničko stvaralaštvo je tek u povoju, mnoga iznenađenja Marija priprema svojim sugrađanima. Pored pomenutih radionica u toku su i obuke za oslikavanje svile, tkanine, moderno heklanje i pletenje, ali i brojne edukativno-motoričke radionice za decu.
„Studio ima i svoje stalne saradnice Anu Bogićević iz Umetničke škole koja će učiti decu osnovnim tehnikama vajanja, dok će sa Ivanom Ćirjaković višim kustosom Narodnog muzeja u Čačku putovati kroz vreme, kada se tehnika vajanja prvi put primenjivala i za šta su se posle koristili izvajani predmet“, priča nam Marija.
Za decu priprema poseban kulturni matine koji će se održavati jednom mesečno kada će, kako kaže, spajati umetnost, nauku i kulturu.
Ambiciozno ne odustaje od svega što je zamislila, a verovatno se nije svega ni setila dok nam je nizala sva dešavanja koja planira da organizuje u narednom periodu. Pomenula je i izložbe i nekoliko gostujućih predavača.
Beogradska kuća Modelina sledećeg meseca predstaviće svoje kreacije u Studiju za umetničko stvaralaštvo.
Svaka čast!
Napred samo Marija
Hvala vam puno, puno…
Divnooo
Odusevljena sam. Radoznalost, smirenost i ljubav ka antici i uplivavanje u novo ( za nas) odvelo me je u istu zanimaciju kao i u decoupage. Predivni detalje sta uradili. Bravo svaka cast.
Odusevljena sam. Radoznalost, smirenost i ljubav ka antici i uplivavanje u novo ( za nas) odvelo me je u istu zanimaciju kao i u decoupage. Predivni detalje sta uradili. Bravo svaka cast.