Čačani sve češći korisnici Bla Bla Car aplikacije: Jeftinije i zabavnije putovanje (VIDEO)
Zbog sve skupljih energenata putovanje sopstvenim vozilom više nije ni malo jeftino. Ekomični Evropljani poslednjih godina osmislili su nekoliko aplikacija koje povezuju vozače sa putnicima kojima je potreban prevoz, a idu u istom pravcu. Takve aplikacije sve su popularnije i kod nas. Jedna od njih ja i Bla bla car, koju sve više koriste i Čačani.
Putovati danas iz Čačka i unutrašnjosti danas nije ni malo lako. Vozom ne možete daleko, do Požege ili Kraljeva, avionom sa obližnjeg aerodroma samo do Istanbula, a autobusom do Beograda. Zbog toga je veliki broj građana prinuđen da koristi sopstveni prevoz.
A on je poslednjih godina sve skuplji i skuplji zbog drastičnog skoka cene energenata i putarina. Da bi se ublažio taj problem zahvaljujući internetu, osmišljeno je nekoliko aplikacija preko kojih možete podeliti troškove puta sa onima koji idu u istom pravcu kao i vi. Jedna od njih je i Bla bla car koju naš sagovornik koristi poslednjih godina.
“Kada želite da putujete, odredite deonicu kojom želite da putujete. Putnik, ako mu se svidi cena, odgovara im vreme, prijave se da koriste vaše usluge. Pre samog korišćenja aplikacije potrebno je da skinete aplikaciju koja je potpuno besplatna, unesete vaše podatke i onda možete da koristite samu aplikaciju”,objašnjava Željko Raković.
Prednosti ovog vida prevoza su brzina i znatno niža cena usluge u odnosu na javni prevoz.
“ Danas imamo vožnju do Beograda. Cena je 700 dinara i imamo dva putnika. Jednog smo već pokupili i sada idemo za još jednog. U odnosu na autobusku kartu to je 50 odsto jeftinije, mislim da je karta autobusom oko 1.400 dinara”. Kaže Željko Raković.
“Vrlo često koristim aplikaciju, Izuzetno sam zadovoljan uslugom, brže se stigne nego recimo autobusom, a i finansijski deo je evidentan”, kaže Dragan Dukanac, korisnik aplikacije.
Željko je do sada obišao pola Evrope, a kupeći putnike na putu kom je išao znatno je smanjivao svoje troškove. Zarada nije dopuštena. Do sada nije imao loša iskustva jer je na putniku, ali i vozaču odluka da li će biti zajedničkog putovanja.
“ U principu trudim se da proverim ko su putnici kao što i oni proveravaju ko ih vozi. Nakon svake vožnje mi jedni druge ocenjujemo i da li ste zadovoljni. Imate ocene od 1 do 5 i trudim se da maksimalno izađem u susret svima i za sada imam samo odlične ocene. Trudim se da ispoštujem putnike, trudim se da budem tačan, da je automobil uredan, čist, u dogovoru sa putnicima pravimo pauze, dogovoramo se oko preuzimanja, vozim kućne ljubimce”, navodi Raković.
Na ovom putu nastala su i brojna prijateljstva koja traju i dan danas.
“Putnici su uglavnom fakultetski obrazovani ljudi zato što se ovi drugi, čini mi se, kao da imaju strah od toga, da imaju nepoverenje. Dešavalo se da sednemo i popijemo piće zajedno u toku vožnje ili da zajedno prošetamo nekim gradom. Imao sam super saputnike u Ljubljani, tako da sam sa svima ostao u lepim odnosima, čujemo se i ovom prilikom bih pozdravio Karlu, Vedranu, Miloša i sve moje saputnike”, kaže na kraju Raković.
Aplikacija postoji od 2006. godine, prisutna je u 22 zemlje sveta, a godišnje poveže 80 miliona ljudi. Osim na novčanik, nije zanemarljiva i blagodet na životnu sredinu jer godišnje uštedi oko milion tona CO2.