Prethodni članak
Doček iz inata
Пре неколико година штампар ми није дао Календаре јер му нисам платио. Убеђивао сам га да ми их да и да их поделимо доброчинитељима, надајући се да ћу тада и новац добити.
Добио сам само 3 календара на чијим корицама је био лик патријаха Павла и листао сам их са новинарима, у агенцији. Њих сам тада позвао да пођемо на дочек српске Нове године у Гучу, у хотел „Златна труба“.
Сећам се да је то коштало ондашњих 1.500 динара. Нико није био вољан. Љутито сам им рекао да ћу их онда звати на дочек кинеске, ако неће дочек српске.
Скоро да сам то и заборавио, али после десетак дана новинар „Политике“ ме пита: „Организујеш ли, Чворак?“. Ја збуњено потврдих.
Пишем кинеској амбасади. Добијам на стотине књига, касета, цд, стижу и велики лампиони, а од кинеског амбасадора и порцелански комплет за чај! Тај први чачански дочек кинеске нове године била је вест у трећем Дневнику РТС, а београдске новине су преко целих страна донеле слике Чачана и Кинеза у агенцији „Чворак“ те вечери.
И тако сваке следеће године, само у другом хороскопском знаку, чекамо пролеће.
Ово пролеће Кинезима стиже са знаком дрвеног змаја. У кинеској традицији змај је митско створење познато по својој моћи, мудрости и поштењу, док се дрво повезује с растом, развојем и успехом. То значи да ће 2024. бити година нових почетака и великих достигнућа.
По лепом обичају, у окићену агенцију стигао је мрчајевачки купус са пилетином, припремљен по кинеском рецепту, са соја сосом и сусамом, све из Етно куће Ерић. Стигла је и пиринчара.
Чоколанде куглице са пиринчем послао је „Десерт“.
Крофнице, које Кинези преливају медом ми смо прелили медом „Вукићевић“. Штапиће имамо од раније и весеље је могло да почне.
Но, прво је уследио ритуал испијања кинеског чаја од јасмина.
Смех је, наравно, пратио неспретне у руковању штапићима.
Стојан са гитаром и сликање из ината, за све оне које смо позвали, а нису дошли.
Тако је и Град Чачак подржао српско- кинеско пријатељство.
Слободан Чворовић
______________________________________________________