Dronovi i avioni na aerodromu nadomak Čačka (FOTO, VIDEO)
Dronovi i bespilotne letelice postala su svakodnevna tema zahvaljujući ratu koji se vodi u Ukrajini. Medjutim, u Srbiji postoji grupa od oko dve stotine inženjera koji se bave izradom dronova i aviona ali kao hobi i isključivo u mirnodobske svrhe, kao vid zabave. Oni su se nakon zimske pauze okupili na aerodromu Ravan nadomak Čačka da bi ih podigli u nebo, a sa njima je bila i naša ekipa.
– Ovo je nešto najbliže osećaju da možete da budete pilot za relativno male pare. Mnogo je jeftinije nego polaganje, licence, gorivo i sve ostalo – kaže na početku razgovora Milenko Trifković iz Beograda upravljajući avionom pomoću specijalnih naočara koje mu omogućavaju da bude baš u njemu za vreme leta.
No, iako sve izgleda kao igrica, ipak je stvarnost. U pitanju su makete aviona i dronovi koje su sklopili naši inženjeri i zaljubljenici u vazduhoplostvo, a koji su sa prvim toplim danima rešili da testiraju sve ono što su pravili tokom zimske pauze. Jedino mesto gde to mogu da učine su sportski aerodromi, kao što je to Ravan u Čačku.
– Avio-modelarstvom se bavim nekih desetak godina. Do sada sam napravio desetak komada aviona, što ozbiljnih što od stiropora, neozbiljnijih, što bi rekli za trening. Do dan danas ih pravim pomalo, stalno – kaže Savo Milutinović iz Ivanjice.
A da bi se izradio jedan avion ili dron potrebno je vreme, ali i primeniti znanje iz više naučnih oblasti.
– Dosta sam dronova napravio. To je proces učenja. Učimo i 3D štampu, elektroniku, materijale, bidovanje… Ceo process zahteva širok spektar znanja, učenja letenja, okolnosti pod kojima se leti – navodi Milenko Trifković iz Beograda.
Rat u Ukrajini poskupeo je skoro sve komponente za njihovu izradu, naročito onih iz Kine, pa ovaj hobi danas i nije baš jeftin.
– Samo avion grubo govoreći vredi oko 500 evra. Sva ta eletkronika koja ide u njega, plus kamera, plus baterija, plus kontroler, plus naočare što su na glavi. Nije baš jeftino, ali je zanimljiv hobi. Počeo sam od malena, prvo sa autićima da se nešto igram, da pravim, da bi posle naišao na dronove, pa sam napravio prvo jedan dron, drugi a sada ih imam nekoliko kući – priča Nenad Lalić iz Petrovca na Mlavi.
Trenutno u Srbiji ima oko 200 modelara, konstruktora i svi su raspoloženi da podele znanje sa drugima koji žele da na ovaj način uđu u svet vazduhoplostva.
– Hobi je mnogo lep. Vidite i sami lepo vreme, dolazimo na aerdorom, družimo se. Najbitnije je društvo. Više se i družimo nego što letimo i često se skupljamo. Danas nam je malo vetar pokvario dan. Mislili smo da će biti teško leteti ali je ipak bio divan pa sada mnogi žale što nisu došli. Ali biće prilike i pozivam sve ljude da nam se pridruže – kaže Vladan Vojinović iz Kraljeva.
Naši konstruktori u korak su sa svetskim. Osim na domaćim učestvuju i na svetskim smotrama gde postižu zapažene rezultate.