Dve palme i kuća iz bajke
Pre tridesetak godina Micana je sa Jadrana donela male sadnice dve palme. Ove palme su danas prilično velike i odrasle, što je neobično za naše podneblje. I pored toga što im ne odgovara klima ova vredna žena je uspela da ih neguje i čuva sve ove godine.
One su uzvratile istom ljubavlju na njenu pažnju.
Istina je da sve voli i traži pažnju, pa i ova morska biljka. Ne možemo da se ne divimo njihovoj lepoti. Micana Tresač ima još biljaka koje rastu u njenom dvorištu, poput starih limunova i drugih ukrasnih biljki.
Osim na sinove i unučad, ona vreme, ljubav i dušu daruje dvorišnim ukrasnim i veselim biljkama.
Ove biljke krase stogodišnju kuću u domaćinstvu njenog sina Milana Tresača u Ostri. Kuća je renovirana jer je stara, ali sada je primila novo ruho, a zadržala staru dušu fenomenalnog izgleda, veselih boja, pa odiše duševnom toplotom.
Jednostavno ova podmlađena kuća je nešto unikatno i posebno.
Bukovički kamen je u temelju, mesecima ručno klesan.Volovima dovezen sa planine. Samo za jedan stub kuće majstor je morao izdvojiti mesec dana klesanja.
Ovako kamen uobličiti i mašinski je teško. Stepenici su fascinantni, ogromni i tako lepo obrađeni. Ko zna koliko vremena je utrošeno u njihovo klesanje?
U to vreme kada su klesani u narodu su ih nazivali i turskom rečju – basamaci, što govori o vremenu nastanka.
Deluje impresivno i pohvalno, sačuvan je duh predaka u savremenom načinu života.
Sve ovako uklopljeno u jednom dvorištu deluje nesvakidašnje i budi osećanja davno nestala u savremenoj civilizaciji.
Tekst i foto: Mrcajevci info, Ivan Vidojević
Ove palme nisu tako osetljive na hladnocu, mogu izdrzati minus 10 pa i nize temperature. Verovatno ih zimi zavijaju u najlon pa prave nesto kao efekat plastenika. Ovo nisu tropske palme, nego azijske koje kao sto rekoh izdrzavaju niske temperature. Bilo bi veliko cudo da su tropske palme u pitanju.