Izložba čačanskih maketara
Proteklih par dana u Domu kulture čačanski maketari organizovali su šestu godišnju izložbu. Kao i do sada, posetioci su imali priliku da vide veliki broj maketa iz železnice, avijacije, arhitekture….
Prema rečima Rodoljuba Petrovića iz Maketarskog kluba Čačak, ove godine akcenat je stavljen na avijaciju jer se obeležavaju dva velika jubileja od značaja za našu zemlju.
-Najviše ima maketa aviona jer ove godine slavimo dva jubileja vezana za jugoslovensko vazduhoplovstvo: formiranje prvih eskadrila vazduhoplovstva na Solunskom frontu pre 100 godina i 75 godina od Aprilskog rata kada su u našem kraju postojala dva aerdoroma sa kojih su uzletali avioni koji su bombradovali italijanske položaje u Albaniji i namačke trupe koje su nadirale iz Bugarske ka Srbiji, podseća Rodoljub Petrović.
Jedan od izlagača bio je i vlasnik štamparije Miodrag Miško Blagojević koji se maketarstvom bavi već 45 godna. Njegova specijalnost su lokomotive i vagoni, a do sada je napravio preko 50 lokomotiva i 100 vagona, uglavnom onih koji su saobraćali ili još uvek soabraćaju na prugama bivše SFRJ. Ljubav prema železnici usadio mu je otac sa kojim je često dočekivao i ispraćao vozove.
-Maketarstvom se bavim od 10. godine, a ozbiljnije poslednjih dvadesetak godina kada je sve postalo malo dostupnije. Prilično je skup hobi jer se makete uglavnom kupuju u inostranstvu. Modelari i kolekcionari uglavnom skupljaju nekadašnje jugoslovenske modele. Nažalost, skoro je nemoguće pronaći originalne modele pa se uz dosta prerade prave prototipovi. Na tržištu može mnogo toga da se kupi što može da se preradi na JŽ modele. Za male lokomotive treba nekoliko dana ali radim kada sam raspoložen. Dosta je sitno pa treba strpljenja i raspoloženja, ne može na silu, ispričao nam je Blagojević.
Svake godine na izložbi se pojave novi mladi izlagači. Ove godine svoje makete je izložio Branko Stanojević koji se do sada već oprobao na nekoliko takmičenja širom Srbije. Specijalizovao se za tenkove i oklopna vozila.
-Maketarstvom se bavim oko dve godine. Počeo sam kao juniror i prvo takmičenje mi je bilo u Čačku. Čačanski maketarski klub mi je dosta pomogao i samim tim nas naučio nečem boljem, sklonio nas sa ulica i poroka. Prve makete su bile jako lošije nego danas. Zato želim da ohrabrim sve one koji ulaze u svet maketarstva da budu istrajni, da ne odustanu, iskustvo se stiće godinama, makete će biti sve bolje. Na početku svi kupujemo jeftinije makete pa ako pogresimo neće nam biti toliko žao. Vremenom kupujemo skuplje makete i to košta mnogo, kaže Branko.
Milovan Kuzmanović i njegova supruga bave se maketarstvom već desetak godina. Kako kaže Milovan, sve je počelo sasvim slučajno kada je rešio da napravi igračke za unuka.
– Počeo sam da pravim unuku igračke i video da imam dara. Bavim se izradom maketa starih kuća, crkvi, salaša, uglavnom iz centralne Srbije. Izrada traje mesec – dva, zavisi od raspoloženja i volje. Za izradu koristim bukovinu, kamen i pravi crep. Imam veliki broj maketa jer ih je u našoj ekonomskoj situaciji teško prodati. Ako radite dva meseca to je velika cena za situaciju, kaže Milovan, obećavši da će za neku od sledećih izložbi uraditi maketu crkve od kamena, za šta mu je porebno godinu dana rada.
Чудно је да ова два јубилеја везана за историју српског, односно југословенског ваздухопловства, нису и другде обележена на одговарајући начин.
Шта су радили толики историчари који се баве важним догађањима из наше прошлости ? Мудро ћуте и данашњи ваздухопловци.Сетили се једино Чачани…