Izmene zakona: Biciklisti će moći u jednosmerne ulice, na šetališta…
Na 18. međunarodnoj konferenciji „Bezbednost saobraćaja u lokalnoj zajednici“, koja je održana od 19. do 22. aprila tekuće godine na Kopaoniku, Igor Velić, master inž. saobraćaja je predstavio predlog za izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, kojima bi se unapredila bezbednost i položaj biciklista na teritoriji R. Srbije.
Na teritoriji Srbije u periodu od 2015. do 2021. godine dogodile su se 379 saobraćajnih nezgoda sa poginulim licima, 10.458 povređenim licima i 663 sa materijalnom štetom u kojima su učestvovali biciklisti, piše portal sigurnestaze.com.
U proseku godišnje, u saobraćajnim nezgodama, pogine oko 50 biciklista i bude povređeno oko 1.500!
Analiza bezbednosti biciklista koju je pripremio Institut za urbanu mobilnost je dostupna na narednom linku
Jedan od problema je što na nivou Republike Srbije ne postoji jedinstveni rukovodeći dokument, koji se, u smislu saobraćajne politike, sveobuhvatno bavi principima biciklističkog saobraćaja i svim njegovim aspektima, koji postavlja osnovne pretpostavke, daje smernice za njegov razvoj ili postavlja konkretne ciljeve.
- OBAVEZNO RASTOJANJE PRILIKOM PRETICANJA
Prilikom preticanja ili obilaženja bicikla van naseljenog mesta, vozač motornog vozila je dužan da izvrši preticanje ili obilaženje krećući se isključivo susednom saobraćajnom trakom.
Prilikom preticanja ili obilaženja bicikla u naseljenom mestu, vozač motornog vozila je dužan da drži najmanje jedan metar rastojanja.
Ovakva rešenja već su primenjena ili su u procesu uvođenja u zakonodavstvo u Nemačkoj, Austriji, Češkoj, Francuskoj, Belgiji, Poljskoj, Velikoj Britaniji, Portugaliji, SAD, Australiji, Kanadi, dok i u drugim zemljama postoje tendencije ka usvajanju.
- DVOSMERNO KRETANJE BICIKLISTA U JEDNOSMERNIM ULICAMA
Kretanje biciklista jednosmernim ulicama u oba smera, praksa je u evropskim gradovima i zemljama među kojima su Velika Britanija, Belgija, Francuska, Nemačka, Austrija, Mađarska, Slovenija, Češka, Danska, Holandija, Crna Gora, Norveška, Irska.
Prilikom primene koncepta u Oslu, zapaženo je da ova mera doprinosi da biciklisti manje koriste trotoar za vožnju (na nekim mestima skoro za 50%), povećavajući komfor i bezbednost pešaka. U pojedinim ulicama, ove mere su povećale vožnju bicikala za čak 50%. Konflikti su registrovani u svega 0,3 – 0,6% slučajeva i bili su povezani sa radovima na putu.
U Briselu, koji je po saobraćajnim navikama i modelu sličan Beogradu, postoji mreža ovakvih ulica od 700 km, u Beču oko 290 km.
- KRETANJE BICIKLISTA U PEŠAČKOJ ZONI
Ova izmena se predlaže sa ciljem da predstavnici lokalne samouprave imaju jasan i jednostavan, zakonom utvrđen mehanizam da odobre kretanje bicikala kroz pešačku zonu, kao i definisan zakonski osnov za dizajn primerene saobraćajne signalizacije. Izmena bi naročito pogodovala starijim sugrađanima i sugrađankama koji, svakako, ne voze brzo, koriste bicikl, a pritom im je efikasnost kretanja, dostupnost sadržaja i bezbednost na prvom mestu kod izbora trase kretanja.
- BICIKLISTIČKA ULICA
U evropskim zemljama ovo rešenje je popularno u rezidencijalnim četvrtima koje koriste stariji i deca, kao i na pomoćnim saobraćajnicama.
U biciklističkoj ulici dopušteno je kretanje biciklom celom širinom kolovozne trake.
U biciklističkoj ulici nije dozvoljeno preticanje bicikla motornim vozilom, niti vožnja brzinom većom od 30 km/h.
Ovo zakonsko rešenje u biciklistički razvijenim zemljama prate odgovarajući podzakonski akti o širini kolovoza i o protoku vozila koji je preporučen.
Ovo su samo neka od rešenja i predloga koja su predložena na konferenciji.
Svakako trebamo biti svesni činjenice da se u Republici Srbiji ne ulaže dovoljno razvoj i bezbednost biciklističkog saobraćaja, tako da će ovo biti jako dug put koji mora početi snagom argumenata kojom možemo da se trudimo da ukažemo na potrebe promene svesti građana, nadležnih i struke.
Predlog izmene ZOBS-a je dostupan na narednom linku
Ranije su, iz opravdanih razloga, zabranjivali voznju bicikala na povrsinama koje su namenjene pesacima.
Omogućiti nam i da uđemo u Lidl biciklom. Kada mogu oni bahati da parkiraju na mestu za invalide, zašto i nas ne pustiti da laganom vožnjicom uzmemo na brzaka sve što nam treba. Naravno uz poštovanje pešaka u Lidlu, sve redno.
Ma, „SUPER“ ste to smislili?????
prvo i osnovno da se uvede polaganje propisa i polaganje prakticno za bicikliste, i da im bicikle imaju registarske oznake, pa moze sve ostalo. ovako svaka dzudza koja nema ni trunku mozga moze da zajase biciklo i da vozi. i onda statistika losa, a vozaci motornih vozila krivi!
Pa i svaki blento danas može da vozi kola a većin ih i nema mozga,pa tako kad budu uveli da se na svakih 5 godina opet polaže vožnja može i bicikla da ima tablice
Pešačka zona, šta je to ?
Jel to ono gde ljudi sede i ispijaju kafu, gde su bašte kafića preko cele ulice, gde se prodaje roba na sred ulice, zarad zarade grada!!?
A pešacima ostavljeno da se guraju i probijaju kroz redove, jel ti biciklisti da voze.
Zaboravio si i na vožnju električnim autićima … Svaa čast za malu decu, ali organizovati vožnju za debele pare u centru je van svake pameti. Ne znam samo gde to još ima da se na pešačkoj stazi voze električni automobili. Ok je da to bude negde gde nema pešaka, ali neko vwrovatno uzima ogromne pare davajući dozvolu
Otimanje trotoara od strane kafica i restorana radi ko sta hoce nema ko da ih kontrolise.
A pesaci i zena sa kolicima za bebe i jos ako su blizanci kao sto je u nasem slucaju osudjeni smo na kilavljenje i