Jesenji biciklizam u Južnom Sibiru (FOTO)
Septembar i prva polovina oktobra pravo su vreme za putovanja po Sibiru. Neprijatne hladnoće su još daleko, dani su dugi i sunčani, šume se „pozlate”, a u popularnim regionima Bajkala i Altaja turista je sve manje.
Kroz Sibir možete putovati Transsibirskim ekspresnim vozom, džipom i autobusom, ali putovanje biciklom vam omogućava da slobodno i bez žurbe, dan po dan i kilometar po kilometar, osetite sibirske predele, atmosferu sibirskih etnosa i duh slobode.
Bajkal – biciklom po ostrvu
Po bajkalskom ostrvu Oljhon (površina oko 700 kvadratnih kilometara, dužina 73 km i širina 15 km) na brdskom biciklu za cross-country vožnju možete voziti samo u ravničarskom delu zapadnog priobalnog pojasa. Za stenoviti planinski predeo Oljhona potreban je mnogo bolji planinski bicikl.
Pojedini turisti dolaze na Oljhon sa svojim biciklom, ali svako može iznajmiti bicikl u najpopularnijem i najurbanijem turističkom naselju Hužir. Pripremite se za šljunak i pesak, jer na Oljhonu nema asfaltnih puteva.
Gde: Oljhon, Irkutska oblast
Težina staza: i za početnike, i za sportiste
Savet Sibirca
Darja Macenko, instruktorka u školi za male putnike Junior Expeditions u Krasnojarsku
Ovako smo osmislili petodnevnu stazu po Oljhonu: od skele do rta Hoboj, pa kroz naselje Hužir do stene Šamanke. Oljhon je idealno mesto za biciklističke ture. Na skelu do ostrva biciklisti ulaze preko reda, a usponi sa teškim rancem na prtljažniku nisu toliko naporni kao kada se pešači po Oljhonu.
Prednosti: padavina skoro da nema. Naziv ostrva „oйhon aral“ u prevodu sa burjatskog znači „suv“. Nema ni krpelja ni medveda. Najupečatljivije uspomene iz Oljhona su kristalno čista voda i ogromno zvezdano nebo. Često smo noćili pod vedrim nebom, a ponekad smo se trudili da ne zaspimo, kako bismo što duže posmatrali zvezde.
Altaj – „ol inkluziv“
Altaj je pogodniji za biciklističke ture zbog raznovrsnih staza različite težine. Možete voziti po Sibirskom Putu svile, po Čujskom auto-putu do granice sa Mongolijom ili do Teleckog jezera, i po Kurajskoj stepi.
Na Čujskom auto-putu vas očekuje 500 km ravnog asfaltnog puta, Seminski prevoj i prevoj Čike Taman (1.718 i 1.295 metara nadmorske visine). Odatle se pruža „ol inkluziv” pogled na najlepše Altajske planine, na stepe, reke i sela. Na Teleckom jezeru i u dolini reke Čulišman budite spremni za šljunkovite puteve, teške uspone i predivne poglede na planinska jezera.
U biciklističkim turama po Altaju ne uživaju samo sportisti. Na jugu, u Kurajskom i Koš-agačkom stepskom rejonu možete voziti čak i gradski bicikl. Putevi su ravni i laki za vožnju, a pogled na Kurajsku stepu i Severnočujske planine je nezaboravan.
Gde: Altaj (Republika Altaj)
Težina staza: početnicima će više odgovarati južni stepski rejoni, a izdržljivi sportisti uživaće u planinskim predelima.
Savet Sibirca
Marija Bistrova, ljubiteljka putovanja i koordinatorka projekta „Gradski bicikl Krasnojarska“
Moj savet biciklistima: uživajte u „divljem” turizmu u slabije posećenim mestima na Altaju, kao što je dolina reke Čulišman. Ne obraćajte pažnju na to što nema puteva, spavajte u šatoru, spremajte hranu na vatri, penjite se na planinske prevoje…
Na našoj maršruti kroz dolinu bilo je nekoliko prevoja. Najupečatljiviji među njima su Katu Jarik i Ulaganski prevoj. Kod ovog drugog smo se čitav dan peli uz planinu. Bilo je teško, ali sad nam je to najlepši utisak sa celog putovanja. Mnogo je dobar osećaj kada sebe primoravaš i na kraju pređeš celu planinsku stazu. Koliko god bio težak, put preko Altaja će vam se obavezno odužiti lepim pejzažem. Dok vozite bicikl, možete uživati u njemu koliko vam duša želi.