Kada imam dobar šešir sve mi dobro stoji (VIDEO)
“Bez šešira se nije izlazilo iz kuće bilo da je to dama, gospodin ili dete. Šešir je bio odraz kulture odnosno odraz mode jednog vremena. Čačanski šeširi su, pripadali porodicama Belopavlović, Gavrović, Ivanović, iz kolekcije etnološkog odeljenja Narodnog muzeja i imamo ih dvadeset, letnjih i zimskih. Ta moda je trajala do pedesetih godina minulog veka dok se danas nose kao zaštita od sunca ili hladnoće. Gospoda, kada uđu u prostoriju, su skidala šešire sa glave, za razliku od dama”, priča nam etnolog Ivana Ćirjaković.
U to vreme postojali su i modni časopisi gde su se mogli videti poslednji evropski modeli, a trgovci su se trudili da prate trendove.
“U Čačku je postojalo nekoliko radnji u kojima su se prodavala odela, ali i šeširi. O tome svedoče tekstovi iz Čačanskog glasa iz 1932. godine. Specijalizovana radnja, samo za šešire, u Čačku nije postojala, ali su ljudi modni detalj nabavljali u Beogradu i drugim gradovima. Jedan od njih je Vršac jer nam je porodica Čekerevac, za ovu priliku, dala tri šešira, a na kutiji piše ime radnje i grada”.
Cilinder , koji vidimo, nosio je nekadašnji predsednik opštine Čačak.
“Raša Gavrović je bio predsednik naše opštine, između dva velika rata, i ovaj cilinder je pripadao njemu. I njegovi praunuci su videli ovaj šešir i shvatili kakva su gospoda i veličina bili tadašnji rukovodioci”, konstatuje naša sagovornica.
Postavka je izložena u Etnološkom muzeju do 14.aprila, u Hadžića kući, u samom centru Čačka.