Kako grejati kupatilo tokom zime?
Grejanje kupatila je aspekt koji je često zanemaren u kućama i stanovima koji nemaju centralno grejanje. Tokom godine ne razmišljate o ovom problemu, ali kako jesenja jutra postaju sve hladnija shvatate da bi trebalo osmisliti neko trajno rešenje.
Odlažete odlazak na tuširanje jer vam se ne mili da se skinete u hladnom kupatilu ili se tuširate beskrajno dugo jer znate da kad izađete sledi smrzavanje? Ovo je tekst za vas. U nastavku govorimo o dve opcije za zagrevanje kupatila koje ne zahtevaju komplikovanu ugradnju i prilično su povoljni i isplativi. U pitanju su zidne grejalice i kaloriferi.
Zidne grejalice za kupatilo
Zidne grejalice ne zauzimaju mnogo prostora i savršen su izbor za grejanje bilo koje manje površine, kao što je kupatilo. Takođe, stapaju se sa zidovima, čineći odličnu i neupadljivu opciju grejanja koja neće narušiti postojeću estetiku vašeg kupatila.
Zidna grejalica za kupatilo može biti izduvavajuća, kvarcna ili keramička konvertorska. Opremljene su tajmerima, termostatima, daljinskim upravljačima i ostalim smart funkcijama. U zavisnosti od IP zaštite (Ingress protection – zaštita od prodora čvrstih ili tečnih materija) definisan je način upotrebe odnosno da li i u kojoj meri mogu biti izložene kapima vode.
Osim što zagrevaju vaše kupatilo i čine ga prijatnim mestom za obavljanje higijenskih rituala, zidne grejalice su takođe korisne za vlažne zidove i sprečavanje rasta buđi, koja može izazvati brojne alergijske reakcije.
Zidna grejalica za kupatilo se može pričvrstiti trajnim šrafovima ili jednostavno postaviti na šarke
i pomerati kada je to potrebno.
Da li su zidne grejalice bezbedne?
Zidne grejalice, bilo da su izduvavajuće, kvarcne ili konvertorske, generalno se smatraju bezbednom opcijom – ali samo ako ih pravilno instalirate.
Kada je instalirate u kupatilu, obratite pažnju da u okolini nema zapaljivih predmeta. To može uključivati zapaljive tečnosti i hemikalije za održavanje kupatila, papirne ili plastične proizvode i zavese. Generalno, preporučuje se da ne stavljate ništa u krugu od 1 metra od dometa zidne grejalice, kako bi vaša bezbednost bila maksimalna.
Koliko struje troše zidne grejalice?
Potrošnja struje će zavisiti od modela koji ste odabrali, ali zidne grejalice za kupatilo su jeftino rešenje koje neće opteretiti vaše račune za struju.
Ako je grejalica kvarcna ona će trošiti 1 kW/h po kvarcnom štapu, dok će izduvavajuće zidne grejalice trošiti od 1.5 do 2 kW/h, baš kao i kaloriferi. Na potrošnju utiče i regulacija temperature koju ste podesili na termostatu – ako je podešena temperatura niža i potošnja će biti manja.
Kaloriferi
Kalorifer grejalice ili, jednostavnije, kaloriferi, su brzo i jeftino rešenje za probleme sa grejanjem kupatila. Oni su takođe savršeni ako vam je potrebno privremeno rešenje za grejanje. Dok vam je potreban kalorifer možete koristiti u kupatilu, a kasnije ga, pošto je kompaktan i lako prenosiv, možete koristiti za zagrevanje radionice ili bilo kojeg drugog prostora kom treba instant zagrevanje.
Kaloriferi funkcionišu prilično jednostavno – samo treba da uključite uređaj i usmerite ga u pravcu prostora koji želite da zagrejete. Kalorifer grejalice dolaze u različitim oblicima, veličinama i kapacitetima, tako da imate više opcija koje možete izabrati na osnovu vaših potreba, budžeta i veličine kupatila.
Pored kupatila, kaloriferi se koriste i za prostorije koje se često otvaraju i zatvaraju ili su slabije izolovane, pa postoji potreba intenzivnog zagrevanja ili dogrevanja. To mogu biti ugostiteljski objekti, prodavnice, hale, radionice i brojni drugi objekti.
Ove grejalice su izrađene od metala i reč je o čvrstim i kvalitetnim uređajima koji mogu biti monofazni ili trofazni i spadaju u grupu konvekcijskih peći. Opremljene su termostatima uz pomoć kojih se može podešavati željena temperatura prostorije koja se zagreva.
Da li su kaloriferi bezbedni?
Kalorifer grejalice spadaju u bezbedne opcije za zagrevanje kupatila, ali preporučuje se da ih ne ostavljate bez nadzora. Efikasno će zagrejati vaše kupatilo pre ili tokom upotrebe, ali opšta preporuka je da ih isključite čim završite sa korišćenjem kupatila. Ukoliko na njih padne tkanina, papir ili bilo koji drugi zapaljivi materijal, vrlo lako mogu izazvati požar.
Potražite neke bezbednosne karakteristike, uključujući sertifikaciju, funkcije isključivanja, utikač za prekid strujnog kola i čvrst kabl pre nego što kupite kalorifer grejalicu za vaše kupatilo.
Koliko struje troši kalorifer?
Kalorifer troši od 1.5 do 2 kW/h, u zavisnosti od toga kako je podešen regulator. Spada u srednje potrošače, ali imajte na umu da ćete ga za zagrevanje kupatila uključivati povremeno, u kraćim vremenskim intervalima – neće raditi konstantno. Toplota koju izduvava uz pomoć snažnih ventilatora je intenzivna, te je dovoljno da kalorifer radi 15ak minuta da zagreje vaše kupatilo pred kupanje.
Ako niste osmislili trajno rešenje za zagrevanje kupatila, opredelite se za jednu od dve pomenute opcije. Ekonomične su i efikasne, a to je upravo ono što se traži!
PR tekst
_____________________________________________