Kako napraviti kvalitetne fotografije
Postoje mnogi trenuci koje želimo da proživimo iznova i iznova. S obzirom na to da još uvek ne možemo da se teleportujemo, jedini način da “zaustavimo” trenutak jeste da napravimo fotografiju koja će nam svaki put kada je pogledamo evocirati uspomene koje smo kreirali prilikom slikanja.
Za kreiranje jasnih, kvalitetnih i vividnih fotografija treba imati jednog profesionalnog fotografa. Međutim, s obzirom na to da ga ne možemo unajmiti svaki put kada želimo da zabeležimo određeni trenutak, nije zgoreg znati kako da kvalitetne fotografije uslikate sami.
Mi ćemo vam navesti sve što je potrebno, a podelićemo i trikove kojima jednostavno možete ovladati. Pročitajte ih u nastavku.
Kvalitetan uređaj za fotografisanje
Profesionalni fotoaparati zasluženi su za najbolje fotografije, i neprikosnoveni su ukoliko želite da zabeležite posebne kadrove. Digitalni i kompaktni fotoaparat biće odlično rešenje za sve koji imaju oko za estetiku i detalje, a potreban im je uređaj kojim će “uhvatiti” sve te prizore.
Fotoaparat možete kupiti online, na sajtovima poput www.idealno.ba gde možete pogledati kompletnu ponudu uređaja različitog cenovnog ranga i opredeliti se za onaj koji vam najviše odgovara.
Odlične fotografije možete praviti i telefonom, pa ukoliko biste pre uložili u dobar mobilni telefon, savetujemo da pogledate recenzije za one sa najboljom kamerom.
Kada budete uložili u kvalitetan uređaj, imaćete odličnu osnovu da primenite i sve ostale korake.
Pronađite dobar ugao
Čak i najlepši prizor može biti potpuno bezveze na slici ukoliko ne pronađete adekvatan ugao za slikanje. Zato eksperimentišite – posebno ako su na fotografiji ljudi. Pogledajte ko bi gde trebalo da stoji, da li treba slikati odozdo, odozgo ili centrirati, a pogledajte i šta vam je to u samom centru i šta bi prvo trebalo da privuče pažnju kada se gleda slika.
Postoje tri osnovna položaja kamere u odnosu na objekat koji fotografišete:
- normalni – kada slikate u visini očiju
- gornji – kada fotografišete iz ptičije perspektive (na ovaj način činite da objekat koji slikate izgleda malo, ranjivo)
- donji – fotografisanje iz žablje perspektive (ovako postižete efekat superiornosti
Osvetljenje je pola posla
Kvalitet osvetljenja ekvivalent je kvalitetu fotografije, zato najlepše i najjasnije slike nastaju n dobroj, prirodnoj svetlosti, dok predivne, romantične i ružičaste fotografije nasataju prilikom zalaska sunca.
Najprijatnije svetlo za fotografisanje je definitivno jutarnje, međutim ukoliko se slikate u bilo kom drugom delu dana (što je često slučaj), količinu i jačinu svetlosti možete regulisati putem podešavanja ekspozicije na uređaju na kom slikate.
Ukoliko želite da fotografišete na veštačkoj svetlosti obratite pažnju da snop bude što prirodniji (birajte osvetljenje bele, a ne žute boje) na taj način ćete postići znatno bolje fotografije.
U svetu selfie fotografija ring light (krug sa ovetljenjem) je odavno pobrao sve ovacije, zato što svojim jakim snopovima bele svetlosti ističe sve detalje lica, obično šminke.
Vodite računa da slika uvek bude u fokusu
Iako smo mnogo puta čuli “mutna ali draga” fotografija, one fokusirane su nam ipak draže! Mutne fotorafije imaju smisla samo ako su deo određenog koncepta, ipak, ako slikate bilo koji pejzaž, predeo ili određenu prostoriju.
Vodite računa da u fokus stavite glavni deo slike, odnosno onaj koji želite da istaknete i koji bi trebalo da ponese čitavu kompoziciju koju ste zamslili na fotografiji.
Neka vaše fotografije budu simetrične
Da li ste nekada videli sliku prelepog zalaska sunca, a da je horizont bio nakrivo? Ukoliko jeste, znajte da je uslikao neko ko nije preterano vodio računa o simetriji. Ipak, ako vam je na umu da napravite kvalitetnu fotografiju, simetrija i te kako treba da bude važan deo.
Simetrija fotografijama pruža balans i proporiciju, međutim, nju nije ni malo lako postići. To bi značilo da levi, desni, gornji i donji deo fotografije budu kao odraz u ogledalu.
Šta to zapravo znači?
Osim što bi objekti koji se nalaze sa strane glavnog objekta trebalo da budu na istoj udaljenosti od njega, trebalo bi da budu istog oblika, odnosno da su raspoređeni na isti način, kako biste zaista dobili savršenu simetriju.
Nije neophodno da se ovim bavite, ali bi trebalo da težite da bar oni najočigledniji prizori budu potpuno simetrični (poput horizonta o kom smo govorili).
Prateći naše predloge možete napraviti zaista sjajne fotografije, bilo fotoaparatom ili telefonom, ipak, ono što bi takođe trebalo da pratite jeste vaš osećaj za lepo, svoju umetničku slobodu, i potrebu da zabeležite neke zaista posebne trenutke.
PR tekst
__________________________________________________________________________
A zašto bismo mi iz Srbije kupovali fotoaparat preko idealno.ba?
Pošto jedna slika (fotografija) govori više od 1000 reči, mogli ste da priložite u tekstu te „kvalitetne fotografije“. Samou, u svetu umetnosti za dobru fotografiju u umetničkom smislu ne kaže se „kvalitetna fotografija“, ta fraza se odnosi na tehnički kvalitet, čija visina je danas vrlo često upravo suprotno proporcionalna umetničkom kvalitetu.