Košarku u Čačak donela žena?
Пише: Милош Тимотијевић, историчар |
Иако је кошарка настала још 1891, она је била непозната игра на простору Србије све до завршетка Првог светског рата. Заправо, кошарка је и у Европи постала популарнија захваљујући америчким војницима који су дошли у Француску 1917. године како би се борили против Немачке.
Прва званична кошаркашка утакмица одиграна је у Београду 1923, игра је постала популарна у пар београдских гимназија, али није се има већи број присталица све до друге половине тридесетих година 20. века. Између осталог и због чињенице да је била превише „млака” спортска дисциплина која је препоручивана женској деци.
Није познато када се неко из Чачка први пут упознао са кошарком, као играч или само као гледалац. То се вероватно десило између два светска рата на неком од југословенских универзитета, или можда и у иностарнству. Оно што је сигурно, студенти из Чачка ову нову игру нису пренели у свој родни град.
Први писани податак о некој особи из Чачка која се поуздано бавило кошарком потиче тек из 1940. године. Наиме, Љубица Гавриловић, чланица Сокола из Чачка, позвана је 28. априла 1940. да похађа течај за кошарку у Сарајеву. Није познато да ли је своја знања, макар на нивоу теорије, пренела у Чачак, у коме се тада кошарка још није играла.
Прво југословенско првенство у кошарци (у форми турнира) организовао је Соко Краљевине Југославије од 28. до 30. септембра 1940. у насељу Борово код Вуковара, на теренима предузећа „Бата”. На такмичењу су учествовале мушке и женске екипе из седам соколских жупа (Београд, Карловац, Осијек, Петровград, Сарајево, Сушак и Загреб). Такмичило се 170 сокола и соколица у 15 екипа. У највећем броју такмичења победили су Соколи из Загреба који су имали најквалитетније тимове. Соколи из Чачка, који су припадали жупи у Крагујевцу, нису учествовали на овом такмичењу.