Kuća Crnoglavaca, najlepša u Letoniji
Sunčano berlinsko jutro započinjem sa bogatim doručkom. Kesa sa nazivom Čačka, koju sam nosio, svidela se Vasilu, Makedoncu koji sa Bosankom Nikolinom radi u hotelu u kome sam odseo. Zajedno listamo Kalendar i jedemo „Dessert“ kolače.
Let mi je potvrdjen iako se štrajkuje i na aerodromu, a i prevoz do aerodroma se ne odvija ni vozom, ni metroom. Taksi i 72 eura su rešenje. Avionsku kartu za Rigu sam kupio prošle godine za 32 eura.
U avionu se posluženje plaća, a nude i lutriju. Nisam kockar, ali sam kupio 14 talona i na svakom od njih napisao nečije ime. Četiri su imali dobitak i igra se nastavlja. Posle manje od dva sata leta stižem u Rigu na -4 C. Do hotela putujem autobusom na liniji 22 prolazeći kroz prošlost istoka.
Nekoliko velikih modernih zgrada remete mi slike sovjetske Rusije. Letonija je bivša sovjetska republika koja, pored Litvanije i Estonije, izlazi na Baltičkog more.
Moj hotel „Plava ptica“ nalazi se u centru starog grada, sa nameštajem mnogo starijim od mene.Veče je hladno, pa se grejem u poslastičarnici, a kafu pijem u jednoj pivnici gde se igra šah. Niti pijem pivo, niti igram šah…
Zovem unuke da im se hvalim gde sam čak stigao. Svetski šahovski prvak Talj rodjen je u Rigi. Iz Rige je i slavni baletski igrač i glumac Mihail Barašnjikov. Platio sam kafu 3,50 i krenuo na spavanje. Šalim se sa gostima hotela i u ogromnoj sobi sa pogledom nalazim mir.
Novi dan počinje sa potvrdama narednog leta. Doručak je u nastavku, obavezno, a onda po planu iz turističke ponude obeležavam sve na mapi. Idem od jednog do drugog svedoka istorije i muka kroz koje je prolazio ovaj narod.
Turisti slušaju vodiče, ali je teško da se prati šta se ovde tokom istorije dogadjalo, ko ih je sve porobljavao i ko ih je oslobadjao. Carska Rusija, Švedska i Sovjetski Savez ostavili su traga. U Letoniji kažu da ima 53% njih koji govore ruski jezik. Država politički ne podržava Rusiju.
Kažu da je mesto okupljanja u Rigi najlepša kuća u celoj Letoniji koju je podiglo bratstvo Crnoglavaca kao udruženje neoženjenih trgovaca, pomoraca i bogatih momaka. Kuća je rušena u Drugom svetskom ratu, a obnovljena je 1999. godine.
U parku se nalazi Spomenik slobode podignut 1935. god. u slavu poginulih u ratu od 1918. do 1920.
Reka Daungava na svojoj obali ima novu velepnu biblioteku. Televizijski toranj u Rigi je, pored avalskog, jedini tv toranj sa tronožnom osnovom.
Tri kuće su tri brata iz istog roda podigli, jednu do druge, u različitim vekovima. I danas su atrakcija. Velika Saborna crkva sagradjena je u vreme ruske imperije.
Pravi je doživljaj i obilazak Centralnog marketa gde se ispod četiri velike kupole prodaje sve. Tezge sa ribom i morskim plodovima su bili moj razlog da dodjem i nešto isprobam.
Ručam supu posluženu u čaši od ispečenog testa, što je bilo novi prilog za „Nasmešite se, molim“. Najveće izletište je Jurmala, obalski gradić sa velikom plažom. Da mi je samo znati kada se kupaju!
Još nekoliko kolača, doručak i odoh…dalje…
Slobodan Čvorović
___________________________________________________________