Letovanje u Americi sa tri posla dnevno
Letnji raspust hiljade mladih sa univerziteta širom naše zemlje provešće radno u Americi, gde će za skromnu zaradu tokom tri meseca raditi i po tri posla dnevno. Agencije im garantuju jednog sigurnog poslodavca, osiguranje i smeštaj, a za sve ostalo studenti se moraju sami snaći, desetak hiljada kilometara daleko od svog doma.
Američki san za studente iz Srbije ne podrazumeva kuću u predgrađu Čikaga, bazen u skrivenom delu dvorišta, skup automobil, niti stan na Menhetnu. Par hiljada zarađenih dolara u džepu i nekoliko fotografija sa popularnih lokacija, ispunjenje su svih snova studenata koji će i ove godine „proći“ kroz program „Work&Travel“. Za mesec dana ovi mladi ljudi kreću na dalek put.
– Moj posao biće raspremanje hotelskih soba. Radiću pet dana nedeljno i, kad se sve sabere, mislim da ću uspeti da budem na nuli kad se vratim. Iako to nije slučaj sa ljudima koji rade više poslova, ja putujem prvi put i nisam se usudio da na sebe preuzmem veliku odgovornost – priča Borislav Đilas, apsolvent Fakulteta političkih nauka u Beogradu, koga će za nekoliko dana obasjati sunce države Mičigen.
Đilasovu priču dele mnogi akademci širom Srbije, koji su ove godine prvi put krenuli u Sjedinjene Američke Države. Prilika da otputuju negde na duže vreme, upoznaju američku kulturu, usavrše engleski jezik i zarade na sezonskim poslovima svakako su satisfakcija ovog programa.
Veliki broj specijalizovanih agencija trudi se da raznovrsnijim poslovima privuku mlade. Ono što im je zajedničko jeste cena standarnog paketa usluga, koja se kreće oko 1.200 američkih dolara. On obuhvata pronalaženje radne ponude i sudelovanje agencije u organizovanju smeštaja, dok je na studentima samo da polože ispite i spakuju se za „američko“ leto.
– Iz godine u godinu sve više studenata se interesuje, ali su i sve informisaniji. Koncepcija programa je pre svega kulturnog karaktera, ali je napravljen tako da se isplati ono što je u njega uloženo. Najznačajnije je što sa potpisivanjem radnog ugovora mladi imaju sva prava kao i američki radnici, svoj socijalni broj i zdravstveno osiguranje – tvrdi Slobodan Ristovski, direktor agencije „American Adventure“.
Kulturna razmena, sudeći po pričama studenata, nije primarni cilj zbog kojeg se odlučuju na putovanje u ovu daleku zemlju. Oni kojima ovo nije prva godina da koriste ovaj program već su u mogućnosti da samostalno pronađu posao i mesto stanovanja. Imaju i jeftiniji program-paket, koji se kreće oko 800 američkih dolara, i obuhvata sve pogodnosti kada je u pitanju pomoć pri viziranju i osiguranju tokom boravka.
Nada, studentkinja master studija na Filološkom fakultetu u Beogradu, već drugo leto provodi „zimujući na Aljasci“, gde je pronašla još dva dodatna posla, pored onog koji joj je agencija pre dve godine prvi put obezbedila.
– Radim na recepciji jednog hotela puno radno vreme, a nakon toga odlazim u lokalni supermarket gde radim šest sati dnevno. Osim toga, jednoj meštanki pomažem u spremanju i čišćenju apartmana, a ona mi je ove godine obezbedila i veoma jeftin smeštaj. Aljaska je sve popularnija za poslove, dosta može da se zaradi, a manje je izazova na koje možete potrošiti zarađeni novac nego u Njujorku, na primer – objašnjava Nada, koja je pre tri dana stigla u najseverniji, izdvojeni deo Amerike.
Osim ovih poslova, najviše se nude i poslovi u kuhinji, koji obuhvataju pranje sudova i pripremu hrane, poslovi spasioca na bazenima, dok je za plaćeniji rad u kafićima i na kasama u supermarketima glavna prepreka visok nivo znanja engleskog jezika. Kada se mladi opredele za poslove, sledi intervju sa predstavnikom poslodavca, koji odlučuje da li zadovoljavaju njihove kriterijume. Ovi intervjui traju najviše desetak minuta, a u roku od nekoliko dana svi dobiju povratnu informaciju da li su dobili posao.
Osnovni uslov koji mora da se ispuni jeste da ste redovan student, da svoje studentske obaveze ispunjavate na vreme i da imate dovoljno smelosti da se upustite u novo iskustvo.
ŠTA U SLUČAJU OTKAZA
Sve agencije koje nude program „Work&Travel“ sarađuju se brojnim sponzorskim agencijama iz SAD, koje brinu u studentima dok su u njihovoj zemlji. Obaveza studenta je da se dogovorenog datuma javi na ugovorom potpisani posao, a ukoliko ne bude zadovoljan uslovima, pa dobije ili da otkaz poslodavcu, sponzorska agencija „stoji iza njega“.
– Svako može da da otkaz, jer se nekada desi da uslovi nisu onakvi kakve je poslodavac najpre ponudio. U tom slučaju student mora najpre da kontaktira sa sponzorskom agencijom, a ona će pokušati da reši problem sa poslodavcem. Ukoliko to nije moguće, u obavezi je da studentu nađe novi posao, ukoliko ga omladinac već nije sam pronašao – tvrdi Slobodan Ristovski, direktor agencije „American Adventure“.
AGENCIJE NE POKRIVAJU SVE TROŠKOVE
Svi programi obuhvataju osiguranje, podršku sponzorske kompanije tokom boravka u Americi i pripremu dokumentacije i zakazivanje termina u Konzulatu SAD. Ono što programi ne obuhvataju su povratne avionske karte, čija cena varira u zavisnosti od odredišta, taksa za razgovor u Ambasadi u iznosu od 140 američkih dolara i individualni troškovi ishrane i smeštaja.