Lila-lo promenada
Град Лозница је кажу за слово испред свих. Налази се у западној Србији у подножју планине Гучево на десној обали Дрине, у близини границе са Босном и Херцеговином. Туризам је један од носилаца развоја града, а туристичку понуду чине четири подручја- културно историјско наслеђе, бање, планине и реке.
Лозница је и завичај великана.
- Вук Стефановић Караџић реформатор српског језика и писма рођен је у Тршићу 1787. године.
- Јован Цвијић рођен је у Лозници 1865. године и сматра се утемељивачем српске географије.
- Академик, сликар , писац Миодраг Мића Поповић рођен је у Лозници 1923. године.
Захваљујући фестивалу ЛилаЛо, стари народни обичај лилање, вековима присутан код становништва на подручју западне Србије и Подриња поново је масовно заживео. Уочи Петровдана, окупља се народ на трговима и раскршћима у Лозници, Тршићу, Бањи Kовиљачи… Ватром у ноћи терају се зле силе и чувају људи, усеви и животиње.
У Тршићу у етно селу велика светковина, „Бркови по Вуку“ je такмичење за најбркове Србије и шире. Са Српским народним календарима на такмичење из Чачка стигао је и Слободан Чворовић Чворак. Говором на бини али и новинарима у насмејаном тону Чворак је поручио – ЧАЧАК ВАС ЧЕКА.
Победили су бркови младог глумаца Милана из Лознице али сви су добили награде. Чворак је делио календаре и проспекте али и Минићеву ракију и Десерт колаче.
Програм петог “Лила-Ло” фестивала обухватио је пет концерата на којима су многи од учесника или из Лознице или су пореклом Лозничани. Као и први фестивал, и овај је отворио пијаниста Никола Аврамовић, заједно с виолончелистом Немањом Станковићем.
Фестивалски програм почео је у Галерији “Мина Караџић”, изложбом скулптура “Тице Зеленике” др Бранислава Трифуновића. Перформанс се одвијо улицом Јована Цвијића, поред галерије “Мића Поповић”, до Вуковог Дома културе, а увече је представљен пројекат о Милеви Марић Анштајн “Ја – лутка”.
У суботу у Тршићу је био целодневни програм “Лила-Ло променада”, за децу позоришна представа “Чудна шума” Позоришта “Пинокио” и концерт Рок симфоније из Бањалуке којом диригује Лозничанин Душан Урошевић.
Трећег дана, у недељу, програм се наставио у Тршићу, али и у Бањи Ковиљачи где се по први пут организовала велика плесна журка и игра светла “Фонтана у боји”. Увече у Тршићу, на Саборишту, концерт је приредила Амира Медуњанин.
Понедељак је био дан за лилање, код старе лозничке Цркве Покрова Пресвете Богородице. У Тршићу био је велики концерт Констракте и групе “Земља грува”.
У уторак је смотра фолклора “Састанак” и “Коло за дукат”, а у амфитеатру Цркве Светих апостола Петра и Павла Српски камерни оркестар извео је “Византијски мозаик”. Оркестром је дириговао Ђорђе Павловић, пореклом из Бање Ковиљаче. Први пут се чуло и “Ковиљачко кокоњеште”.
Током фестивала организован је пратећи програм, етно-базари, продајна изложба занатског пива, а сви програми “Лила-Ло” фестивала били су бесплатни.
Слободан Чворовић
________________________________________________
Bravo majstore lepa i poucna prica…