Медијска не/видљивост особа са инвалидитетом у Чачку
Данас је у школи „1 . Новембар„ одржана трибина поводом почетка реализације пројекта Џокер Накси радија „Медијска не/видљивост особа са инвалидитетом у Чачку“.
Марина Глишић, координаторка пројекта је рекла да ће Џокер Накси радио у сарадњи са школом „1. новембар“ одржати пет едукативних радионица са групом садашњих и бивших ученика школе, ради стицања знања и вештина за наступе у медијима, на округлим столовима и трибинама и промоцији њихових удружења. Полазници обуке ће реализовати и радијске прилоге у којима ће обавестити грађане Чачка и околине да и особе са инвалидитетом уколико им се пружи шанса са стеченим знањем и вештинама из позиције у којој се налазе могу на добар начин представити своје проблеме и активно се укључити у друштвене токове.
Љиљана Марић психолог и помоћница директора ШОСО 1.новембар је рекла да полазници ове школе немају проблем у комуникацији, они су јако топли увек желе да говоре за медије али они то раде на свој начин. И медији кроз овај пројекат могу научити како да сарађују са особама са инвалидитетом.
– Моја улога у пројекту биће стручна подршка, која се тиче одабира полазника радионице да проценим који су то ученици који би могли с обзиром на своје способности да успешно савладају те радионице и на крају промовишу и себе, своје активности и своју школу – рекла је Марићева.
– Ово је потврда да држава мисли о овој категорији нашег становништва подржавајући овај пројекат – рекао је Владан Милић, помоћник градоначелника за друштвене делатности.
Град Чачак доста чини у свом домену што се тиче помоћи особама са инвалидитетом и деце ометене у развоју. Милић је подсетио да је пре неколико година основана установа „Зрачак“, да је ове године завршена и фискултурна сала која ће пре свега бити намењена за кориснике „Зрачка “ као и за ђаке ове школе. Поред осталог град Чачак издваја и доста средстава за Удружења особа са инвалидитетом као и за спортске клубове.
– Надам се да ћемо и убудуће наставити са овом праксом – рекао је Владан Милић.
Марија Бојичић је мајка дечака са потешкоћама у развоју. Ово је прилика да се чује и реч родитеља деце који имају развојну потешкоћу, ометеност у развоју, неки облик инвалидитета, јер они свакодневно бораве са том децом и имају животно искуство рекла је Бојичићева.
– Ми као друштво имамо јако низак ниво инклузивне културе. Када у школи проведете мало више времена као што проводим ја, видите да постоји пуно деце која имају доста потенцијала само немају простор у медијима, у друштву нису подржана од својих суграђана. То су само деца или људи којима је потребна подршка и ја се искрено надам да ће кроз овај пројекат они моћи да покажу колико могу, колико знају и да им се пружи прилика да то покажу. Постоји један диван цитат „Од свих рана највише боле оне које задаје језик, поглед и презрење“. Дајте им шансу, немојте их враћати уназад, јер они сваког дана улажу велики напор са људима из школе 1. Новембар да буду све бољи и бољи – поручује Бојичићева .
– Нашу школу похађа 84 ученика – рекао је директор ШОСО 1.новембар Милорад Ђондрић.
Ми се трудимо да се не само кроз редовну наставу већ и кроз ван наставне активности и радионице да их припремимо да се сутра снађу у животу и да сами о себи воде рачуна.
На самом крају присутнима се обратио ученик ове школе Урош Ћериман који похађа први разред средњег образовања.
– Извештавање и обавештавање јавности путем електронских и других медија веома је значајно за промоцију школе и њених полазника. Учешће у овом пројекту помоћи ће да информисање постане континуирано али да на њега у највећој меру утичу и да га креирају младе особе које похађају школу и бивши ученици када прођу предвиђене обуке и радионице – рекао је Урош Ћериман.
Пројекат се реализује уз подршку Министарства културе и информисања Републике Србије.
Извор: Радио Џокер
____________________________________________________________________