Napulj, najneitalijanskiji grad Italije
Moja Dragojla je govorila: „Majko, rodi me srećnu, pa me i na đubre baci!“
Ona je mene rodila i izgleda da me na aerodrom bacila. Evo me od sinoć kasno na aerodromu u Parizu. Do jutarnjeg leta imam još tri sata, pa spavam na velikoj klupi.
Na letu za Napulj opet tri sedišta za Čvorka!
Rano je jutro, gužva na aerodromu i uzimam prvi slobodni taksi za centar grada, na Trg Garibaldi. Teško je čoveku da za kratko vreme sam obiđe grad koji ima preko 3 miliona stanovnika. Zato sedam u turistički autobus i za 27 eura skoro dva sata kružim kroz Napulj.
Moram da se setim i 1973. godine i onog juna kada sam se sa našim vodičem Lepšom Obradović dogovarao oko mog posla u Rimu. Možda je tako počelo i od tada traje moje lutanje po svetu…
Napulj je smešten na obali Tirenskog mora. To je najneitalijanskiji grad Italije, zato što je italijanski tek 160 godina, od nastanka Kraljevina Italije 1860. godine. Pre toga je bio grčki, onda rimski, u 12 veku je pao u ruke normala po positive.
Zatim je bio deo deo Nemačke, kada je osnovan i prvi evropski univerzitet. Prelazi u ruke Francuza, pa glavni grad Kraljevine Sicilije nije više Palermo, nego Napulj. Godine 1462. grad prelazi u ruke Španaca, da bi konačno 1860. godine postao deo Kraljevine Italije.
Vulkan Vezuv, koji je 79. godine naše ere imao veliku erupciju, nalazi se u blizini Napulja. Ta erupcija je zbrisaka gradove Pompeju i Hekulanu. Stradalo je 20.000 ljudi.
Napulj je grad sa više od 450 crkava a Via Toledo je najduža ulica, sa brojnim robnim kućama, trgovinama na veliko i buticima. Za noćni provod kažu da je Pjaca Berlini.
Napulj često povezuju sa kriminalom i nazivaju ga gradom mafije. Najveća opasnost u saobraćaju je to što se niko ne zaustavlja na crvenom.
Napulj je i grad gde je nastala pizza Napolitana. Tanko testo, sočni sos od paradajza, mocarela i maslinovo ulje obezbedili su mesto na Uneskovoj listi nematerijalne baštine od 2017. godine.
Napulj je grad koji živi za fudbal i u kom je Maradona svetinja. Maradona je postao simbol ne samo fudbalskog uspeha, već i otpora siromašnog juga razvijenom severu. Sofija Loren je rekla: „Ja nisam Italijanka, ja sam Napuljka!“
Nisam stigao da posetim Sorento i Kapri i ako su u blizini. Žurim da vidim da li me čekaju tri sedišta na letu za Dubrovnik.
Slobodan Čvorović
_____________________________________________________