Prethodni članak
Opet kod kraljice u Švedskoj
Авионом норвешке компаније и у друштву стјуардеса које су, изгледа, моје вршњакиње, после само сат и десет минута лета стигао сам из Летоније у Шведску.
Ово је мој други боравак овде. Стокхолм се први пут помиње у писаним изворима 1252. године. Главни град Шведске броји око два милиона становника, а простире се на 14 острва.
Квалитет живота је на завидном нивоу и становници воле свој лепи град, упркос сталним кишама. Иначе, Целзијусова температурна скала је шведског порекла.
Поред мора, Стокхолм окружује и велико језеро Меларен. Званична валута је шведска круна, а један евро вреди 10 шведских круна.
Тврђава, позната као Тре Кронор, уништена је у пожару пред крај 17. века, а касније је обновљена и претворена у Краљевску палату која је данас званична резиденција монарха. Палата је урађена у италијанском барокном стилу. Ту се налази Музеј шведског краљевског оружја.
У Стокхолму се иначе налази шест од укупно десет шведских краљевских палата. За време свог претходног боравка видео сам краљицу Силвију, о чему сведочи и фотографија на којој је забележен тренутак кад ми је махнула … вероватно ме је и заборавила. Мислим и да је све краљевске дужности препустила својој ћерки.
Градска већница се налази на самом улазу у Гамла стан и једна је од најлепших примера модерне архитектуре у свету у италијанском ренеасансном стилу. Завршена је 1923. године.
Било је потребно 8 милиона цигли да се изгради ова чувена зграда. Шведски национални грб налази се на 106 метара високом торњу.
Међународна додела Нобелових награда одржава се овде, у Златној дворани. Награда је добила назив по Алфреду Нобелу, Швеђанину који је за живота стекао богатство захваљујући својим изумима којих је било 355. Најпознатији од њих је динамит.
Године 1895. тестамнентом је завештао награде за допринос човечанству из физике, хемије, психологије, медицине, и књижевности. Наш Иво Андрић добио је награду 1961. године. Награда за мир се додељује у Ослу.
Са више од 70 музеја, Стокхолм је један од градова са највише музеја на свету.
На острву Ђургарден је смештен највећи број музеја, на првом месту Скансен – најстарији светски музеј на отвореном, основан 1891. године. У њему је приказана шведска историја, развој њене архитектуре и некадашњи обичаји и начин живота. Више од 150 старинских кућа пресељено је из целе Шведске у Скансен, на површини од 30 хектара. Фолклор и концерти су популарне активности током лета. Ово место сваке године посети око 10 милиона туриста.
На Ђургардену се налази Васа музеј, у коме се налази реконструкција бродске олупине ратног брода „Васа“ који је потонуо 1628. године на свом првом путовању. Брод је лежао на дну мора до 1961. када је откривен. Од 1961.године музеј је посетило више од 28 милиона људи.
Јунибацкен је музеј посвећен познатој књижевници Астрид Линдгрен, креаторки Пипи Дуге Чарапе. Спектакуларни хостел Лангхолмен је некада био затвор. У оквиру хостела се налази затворски музеј.
Аутобусом за разгледање града направио сам читав туристички круг. Карта се може купити за 24 сата или за 48 сати вожње са успутним задржавањем по жељи по цени од 31 евра.Када сам дотрчао задихан до аутобуса кондуктерка се насмејала и пустила ме. Нисам се никада шверцоавао ни у београдском бусу, али овде осмехом замених 31 евро.
Незаобилазан је и музеј посвећен групи АББА у коме се налази неколико интерактивних аудио и видео пултова на којима посетиоци могу певати или свирати неке од хитова популарне шведске групе. Музеј заузима три спрата и обухвата површину од 4.000 квадратних метара.
За мање од десет минута јавним превозом од центра Стокхолма, стиже се у Милесгарден, парк пун скулптура у арт деко стилу. Кућа и земљиште припадали су скулптору Карлу Милесу који је купио имање 1906. године и за себе изградио отворени скулпторски атеље, у коме је радио више деценија.
Краљевско драмско позориште Драматен је шведско национално позориште чија зграда је урађена у арт нуово стилу. Отац шведског позоришта Аугуст Стриндберг, као и Хенрик Ибзен, овде су изводили своје дела.
Недалеко од позоришта се налази трг посвећен великану филмске уметности Ингмару Бергману. Незаборавна Грета Гарбо је рођена у Стокхолму. Грета се није удавала, није имала деце и живела је сама.
Љубавне афере које је имала са бројним глумицама биле су јавна тајна. Гарбо је вешто избегавала интервјуе и појављивања у јавности од 1941. када се повукла, па до смрти 1990. године. Створила је својеврстан мит о себи као једној од најмистериознијих јавних личности. Била је тајанствена и некомуникативна, дала је један од најкраћих интервјуа у историји. Када је новинар почео разговор реченицом: „Знате, питам се…“ Гарбо је одсечно одговорила: „А зашто се питате?“ и отишла.
Градски парк је познат и по летњим концертима где је три пута наступао и Боб Марли.
Стокхолм је доста скуп, нарочито се то односи на алкохол и хотелски смештај. У последње време су популарни бродски хотели, чије кабине су претворене у апартмане.
Стокхолмски синдром је психолошко стање које настаје у ситуацијама зближавања таоца и отмичара. Назив је настао након неуспеле пљачке и отмице у банци Кредитбанкен 1973. године на тргу Нормалмсторг. Таоци су се везали за отмичаре и касније су их правдали и бранили, чак и током судског процеса.
Предвече се враћам на железничку станицу и чујем двојицу бициклиста који причају српски. У оближњем хотелу листам Српски народни календар са Драгославом из Параћина и Немањом из Крушевца који овде раде преко двадесет година. Причају они мени о свом лепом животу овде, а мисле да ја не умем да читам између редова.
Возом одлазим на аеродром. Предстоји ми лет за Финску.
Слободан Чворовић
_____________________________________________________________
Naravno, ti ces znati bolje kako oni zive nego sto oni sami znaju da li dobro ili lose zive. Citam izmedju tvojih redova, da bi nesto rekao a nije bitno da li ima povoda. Putuj,k uzivaj i pusti ljude da zive svoj zivot a mi svoj.
Dokle ce vise ova muska Jovana Jeremic da nas obasipa svojim nebulozama
Axaxaxaxaa muška Jovana Jeremić 🤣🤣🤣👏👏👏
Izgleda što je žvalavi glavni u režimskim medijima,to je ova spodoba glavna na ovom portalu.Dajte nas jednom odmorite više od ovog lika i njegovog baljezganja.
Stvarno više čovek dosadi sa ovim njegovim ,,putovanjima“. Visi ovde na portalu 24/7. Ko šta o čemu samo on sa njegovim pričama. Idi čoveče, uživaj u penziji, mani se naroda, nikoga ne interesuje gde si bio i šta si radio.