Prethodni članak
Opet u Budimpešti
Опет сам у Будимпешти.
Пре скоро педесет година са студентском возном картом ка Шведској, прва станица је баш била Будимпешта. Школски друг и ја спавали смо у приватној кући код старе госпође.
Свако јутро кроз нашу собу пролазила је девојка и у другој соби газдарици свирала на клавиру; да ли је то био Франц Лист – тада нисмо знали. Једне ноћи смо закаснили, а стара газдарица није отварала врата.
Мој друг Саво рече: „Можда је умрла, хајде да се правимо као да смо наследници!“ То нас је размишљање кратко држало, јер се појавила газдарица са папилотнама.
Једне године деца су ме пратила до Будимпеште на мој пут за Лондон, јер је београдски аеродром због санкција био затворен. Овог пута сам кратким летом из Чешке дошао у Мађарску.
Краљица Дунава у својој раскошној лепоти носи обележја историјских времена. Први саграђен мост направио је гроф да би Пешту повезао са Будимом, јер због олује није могао често да обилази свог болесног оца.
Будимпешта је богата великим, широким трговима. Један од најпопуларнијих је Трг хероја који је уврштен на УНЕСКО-ву листу светске културне баштине и на њему се налазе два музеја: Музеј ликовних уметности и Палата уметности, као и Миленијумски споменик, са седам статуа племенских вођа, оснивача Мађарске, док је у самом центру споменик Незнаном јунаку.
Брдо Гелерт је добило име по италијанском бискупу Гелерту који је преобратио Мађаре од пагана у хришћане, а кога су пагани убили на овом брду 1046. године. Статуа бискупа налази се у подножју брда.
На врху брда је Споменик слободе подигнут у знак сећања на совјетске војнике које су погинули у току ослобађања Мађарске 1945. године. Статуа представља жену која држи лист палме.
Дању, а нарочито ноћу, зграда мађарског Парламента, рађена по узору на зграду енглеског, на мети је свих фотоапарата.
Тржни центар окупља домаће становнике и радознале туристе нудећи им сувенире, сухомеснате производе, паприку.
На другом спрату уз музику служе и рибљи и говеђи гулаш. Гулаш је врста јела, пореклом из Мађарске, које се најчешће спрема од говеђег меса, црног лука и млевене слатке паприке.
Цимни колач или троделник кора, као димњак печена и у шећер уваљана, пуни се кремом по жељи.
Мађарска нема море, али има велико језеро Балатон са површином од 592 км2, дужином од 77км и ширином од 4-14км, са просечном дубином од 12,2м.
Путујем возом прве класе, јер су сва остала места, и поред тога што воз иде на сваки сат, продата. Користим и повластицу за оне преко 65 година.
На обалама језера се налази десетак места са термалним изворима лековите воде.
Дуж целе обале језера, сем са западне мочварне стране, налази се уређен кеј и шеталиште. Поред језера је велики број насеља, као и град Шиофок, који се сматра главним градом Балатона.
Од 1912. године, најзначајнија зграда у граду Шиофок је водоторањ који гледа на град омогућавајући вам да уживате у панорами Балатина од 360 степени, која одузима дах док се опуштате у удобној столици. Екрани осетљиви на додир у близини пружају детаљне информације о свим знаменитостима изнад којих се налазите. Улаз на водоторањ Шиофок кошта 800 форинти (2,50 евра), а зграда је отворена реко целог лета, од 9 до 24 часа. Шиофок је познат и по необичним културама постављеним по читавом граду.
Балатон називају и Блатним језером, Плитким језером и Мађарским морем.Смештај је веома скуп, најскромнија соба у време викенда кошта и до 100 еура.
Покушавам да пливам у плиткој води, али се више сунчам у скупо изнајмљеној лежаљци.
Враћам се у Боград малим авионом од само 72 седишта. Пошто идем до Чачка, седим на два седишта.
Слободан Чворовић
________________________________________________________
Matori mnogo jedeš za svoje godine, trpaš sve živo ko naprednjaci kradene listiće u glasačku kutiju.
jok, ti ce’ mu zabranis! 🤪
Ja pisem , ja i komentare pisem , pa sta imam pravo ,
Vi zanovetajte, al’ zato Čvoky na dva sedišta sedi u avionu, i sa dva oojasa se vezuje!
Đe si Čvorak đe si jarane ?
Šta ćeš da radiš, a vidim da si se debelo smučio narodu ?
Imaš pozdrave od Panetelije i od Tutankamona 😂😂😂
Evo i Cokula te pozdravlja Cvoki
Šta bi Čvoki ne pozvaše te da kažeš koju reč u Šarenici…stojiš sa strane da se slikaš kao olinjali mačak….šteta…
Nemo vi da uzimate Čvorka u usta. Sram ve bilo. On je pravi gospodin i putnik. Mene je onomad vodio na more i bilo nam je lepo i nije nam mnogo uzo.