Ostajte ovde
Nema političara u Srbiji, onog na vlasti ili opozicionog, koji u svom govoru neće pomenuti problem odlaska mladih iz Srbije. Uz sve probleme koji su nas pritisnuli u ova smutna vremena, broj onih koji su otišli i onih koji planiraju da odu jeste činjenica koja zabrinjava.
Osim demagogije i pesničkog patriotizma „Ostajte ovde, Sunce tuđeg neba neće vas grejati kao ovo ovde“, šta država Srbija i Grad Čačak mogu ponuditi našim mladim sugrađanima da ostanu u Čačku ili da se po završetku školovanja, ako su na studijama bili van Čačka, vrate u svoj grad.
Pretpostavljamo da pravi odgovor na ovo pitanje najbolje može dati neko ko je kao mlad čovek odlučio upravo to, da ostane u svom gradu, pa smo za sagovornika izabrali Stefana Ćebića. Stefan je dete Čačka, ali je deo svog života proveo u Nemačkoj. Zna kako je kod nas, a video je i kako je živeti u jednoj razvijenoj evropskoj državi. Svakako nije neko bez iskustva i bez hrabrosti i odlučnosti da nešto uradi sa svojim životom.
* Srednju školu i fakultet si završio u Čačku i odlučio da ostaneš u Čačku?
– Završio sam Tehničku školu i FTN, a jedno vreme dok sam studirao bio sam u Nemačkoj. Život tamo ima nekih prednosti, ali sam shvatio da je posao za koji sam se opredelio bolje raditi ovde nego tamo. I ispostavilo se da sam bio u pravu.
Stefan je vlasnik firme Croonus Tehnologes koja se bavi izradom softvera i Web prezentacija kao i ostalih usluga u oblasti web dizajna, marketinga i tehničke podrške. Naravno i svega ostalog što spada u domen IT sektora.
Kaže da skoro niko iz njegove generacije sa fakulteta nije otišao u inostranstvo, ali i da je njihovo zanimanje specifično i zbog toga što je isplativije živeti u Srbiji.
– IT sektor je takav da nam je dao perspektivu da se brzo zaposlimo, neko u dobru firmu, a neko da osnuje svoju firmu. Naš motiv je da je bolje da radimo ovde za inostranstvo nego u inostranstvu i da pare zarađene iz inostranstva trošimo ovde. Radi se o tome da je zarada ista, a da je život napolju puno skuplji.
* Dobro to je razuman motiv, a šta kad razmišljaš o porodici i kvalitetu života u smislu: kako rešiti stambeno pitanje, kvalitet školstva, zdravstva, kulturni i sportski sadržaji …?
– Verujem da je bolje stvarati porodicu ovde, među svojima. Da deca znaju maternji jezik, da imaju pored roditelja i babu i dedu pored sebe da se sa njima igraju i uz njih rastu. Sve ostalo što ste pomenuli je kod nas trenutno u lošoj situaciji i daje lošu perspektivu, ali to je valjda i motiv da svi više radimo na tome da nam u državi i u našem gradu bude bolje. Nije ni tako jednostavno, ni jeftino otići negde napolje, ni u Evropu, ni u Ameriku. Treba se tamo i snaći, nismo svi vični brzom snalaženju i adaptiranju. Jedno su priče, a drugo je realan život.
* Da li grad Čačak čini sve što treba da motiviše mlade da ostanu i šta treba da još da uradi?
– Dve godine radim samostalno i čini mi se da grad i država treba puno toga da učine da svakome ko pokreće svoj posao olakša početak. Kako otvorite firmu tako vas zaspu porezi, takse, stalno vam traže neku dodatnu dokumentaciju za svaku sitnicu. I mladi i stariji koji su ostali bez posla, možda bi svoju egzistenciju i pokušali da reše samozapošljavanjem, da počnu neki svoj posao, ali se plaše ogromnih obaveza koje vam se nameću od samog početka. Bilo bi dobro da početnici u poslu imaju neke olakšice. recimo u Rumuniji kad pokrenete firmu imate dve godine grejs period za poreze, da se vidi da li vam ide posao, da li možete da platite sve dažbine od posla koji ste pokrenuli.
* Država daje veliki novac stranim investitorima po svakom novozaposlenom licu, a evo i Grad Čačak najavljuje da će graditi novu industrijsku zonu za inostranog poslodavca u kojoj će poslodavac besplatno dobiti potpuno infrastrukturno opremljenu parcelu. Kako ti kao domaći poslodavac gledaš na to da država i grad pomažu inostranog, a ne domaćeg investitora?
– Evo mi smo sad konkurisali za subvenciju za zapošljavanje i moram reći da je to zaista malo novca za IT sektor. Sa tom subvencijom ne možete da opremite radno mesto programeru koga zapošljavate. U Čačku ima dosta IT firmi koje bi mogle da zaposle sve koji su osposobljeni za rad u IT sektoru, ali verovatno lepše zvuči kad neko kaže dovodimo investitora koji će da zaposli hiljadu ljudi, nego kad se kaže da će IT sektor zaposliti 150-200 ljudi.
Država daje 10.000 evra inostranom poslodavcu za otvaranje jednog radnog mesta za polukvalifikovanu radnu snagu ili za rad na prostim radnim operacijama, a subvencija koju nudi domaćem poslodavcu za otvaranje novog radnog mesta za visoko obrazovanog programera, kroz čiji radni učinak će država ubirati znatno veća poreske prihode, je 150.000 dinara ili nešto malo više od 1.200 evra. Pri tome za stranog investitora nema ograničenja u broju novozaposlenih pa će država da odreši kesu i za 1.000 subvencija po 10.000 evra, dok domaći poslodavac teško može da dobije subvencij za više od 2-3 novozaposlena.
– Moram da priznam da ja ne razumem takvu politiku. Mi smo počeli od nule, niko nam nije pomogao. Krenuli smo naoružani svojim znanjem i još uvek smo u kritičnom periodu. Još uvek traje borba za opstanak, jer se IT tržište u Srbiji razvija brzo. Lično se programiranjem bavim još od osnovne škole, tako sam i izabrao šta ću da studiram i još u ranoj mladosti znao sam čime ću se u životu baviti. Nisam imao nameru da otvaram svoju firmu i u početku sam radio za jednu inostranu, ali sam brzo shvatio da mogu više i bolje od onoga što je bio moj doprinos poslovanju te firme. I tako sam krenuo u samostalni biznis.
* Najmlađi si član uprave Udruženja preduzetnika Unija 2000. Šta je bio motiv da se učlanite u udruženje i da se te angažuješ u upravi?
– Mislim da je udruživanje privrednika i preduzetnika korisna stvar, da jedni drugima možemo da pomognemo da bolje poslujemo. Lično očekujem da od starijih članova dobijem korisne savete za poslovanje, a naš doprinos sagledavam u unošenju svežine u rad udruženja i da svojim iskustvom i znanjem unesemo IT tehnologiju u rad udruženja i članica koje su zainteresovane. Verujem u perspektivu Unije, jedino mislim da nedostaje malo više angažovanja svih članica, a ne samo pojedinih.
_________________________________________________
bravo momak e da je srece da vas drzava nevidi kao kravu muzaru
Da je sreće da, kao u Izraelu, školujemo ljude da sutra otvaraju svoj biznis, umesto što ih dresiramo da rade za strane po minimalnoj satnici.
Kako je 2013. godine izjavio direktor Simensa za Srbiju, inače te godine proglašen i za najuspešnijeg menadžera u Srbiji, oni u metalskom sektoru mogu da naruče poslova u Srbiji koliki god da su kapacitet. Ali, zainteresovani privrednici dođu, čuju uslove i više se ne jave, jer su uslovi: kvalitet, rokovi isporuke i cena. A većina privatnika u tom sektoru ne može da nađe kvalitetnu radnu snagu, pa imamo situaciju da su početne plate za bravare preko 60 hiljada dinara neto, i da opet nema dovoljno onih koji bi tu početnu platu opravdali, a kasnije mogu znanjem i zalaganjem da tu platu dupliraju.
I umesto da Srbija daje subvencije takvim domaćim firmama i da pomogne te domaće privrednike, kao i da finansira obuke za prekvalifikaciju u tražena i dobro plaćena zanimanja kao što su bravari, varioci, zidari i sl., mi dajemo novac nemačkim firmama da ovde otvaraju fabrike u kojima će većina zaposlenih raditi za minimalac.
S obzirom na prisutan Fakultet u Čačku na kome postoje studije elektrotehnike, zašto gradsko rukovodstvo i Vlada Srbije ne dovedu jednu firmu iz te oblasti, kao što Simens u Subotici ima fabriku za proizvodnju vetrogeneratora?
Slazem se, Cacak ima puno elektro inzenjera, a nemaju gde da rade. Od vecih elektro firmi tu je samo Elektrovat.
E moj decko, kajaces se ali bice kasno.
Cek dok te posete lesinari poreznici i ostala bratija.
Svaka čast, e da je vise ovakvih ljudi koji se vrate u svoj rodni grad i osnuju firmu i zaposli svoje sugradjane. Nemam reci, samo tako nastavi. Decko za primer i pored uspeha u Nemackoj vratio se u Cacak. Puno pozdrava
Lepo. Samo ne mogu svi da budu inženjeri ni programeri. Nema ovde života ni budućnosti. Sve što imam ulažem u to da mu dete završi škole i zauvek ode odavde. A kome je lepo neka ga.
Gluposti… a inace “ dečko” je iz Lucana! LOL
Tacno. Ne znam cemu napucavanje price?
Decko je bio turisticki u Nemackoj kao moja baba pre 3 god.
Uuuu bravo za komentar, stvarno je bitno odakle je decko, to je sad najbitnija stvar, bitno je da se bori nesto za ovaj grad, makar ovi sto nemaju mogucnost da odu negde mogu da se ostvare u necemu.
Da ste vi uspeli tako, ne bi pricali ovo nego bi gledali svoja posla. Tako da molim bez suvusnih komentara. Hvala
Smesan naslov..Ok momak i da je bio i da je se vratio pa i osnovao firmu nije nikakav sada uspeh za drzavu..osnovao je firmu koja je u IT sektoru i svaka cast nema sta,al ne mozemo svi da budemo programeri niti smo za to ucili svi.Sad sam u Nemackoj i ne bih se vratio u Srbiju da radim nikada.Ucio srednju skolu kao blesav da bih kada sam trazio posao naisao na prvo pitanje koliko imam iskustva jer oni traze radnike sa 20god iskustva.Hahahahah pa najbolje da krenemo u srbiji da radimo cim se rodimo pa kad zavrsimo skolu da krenemo na posao sa 20 god staza.Pa sam hvala bogu na faxu se izborio da odem preko i da radim za pristojan novac i pristojno radno vreme gde imam svoja prava a ne da nas ovi nasi lesinari placaju 25000din a da rintam kao konj.Ne zivi narod ni od zastavr ni od grba nit od tog vaseh srpskog sunca.Samo nek se iseljava nasa omladina pa da se druzimo po Nemackoj i celom svetu. Pozdrav
Druze samo mi objasni kako otvaranje firme nije korist za drzavu?