OzonPress u Sofiji: Mladi napuštaju grad zelenila (FOTO)
Sofija nije bila nikad bliža Srbiji. Izgrađeni auto-put od Niša do granice sa Bugarskom skratio je prilično putovanje, pa od Niša do glavnog grada Bugarske stižete za nešto više od sat vremena, zavisno od čekanja na granici.
Na srpskoj strani ostaje da se izgradi manji deo auto-puta kroz Sićevačku klisuru, ali prema obećanjima putara i ta deonica biće gotova do kraja godine. Od ulaska u Bugarsku do Sofije put je odličnog kvaliteta, većim delom urađene su duple trake, i brzo se stiže do glavnog grada. Treba voditi računa da ne prekoračite brzinu jer se između Dragonana i Slivnice često nalaze policijske patrole koje kontrolišu brzinu.
Bugarska je članica Evropske unije od 2007. godine ali ekonomija zemlje nije mnogo napredovala. Prosečna mesečna neto plata u Bugarskoj je 540 evra, a stopa nezaposlenosti iznosi samo 5,3 odsto. Razlog smenjenja nezaposlenosti je pre svega odlazak mladih u inostranstvo, zbog čega postaje sve teže naći radnike sa odgovarajućim veštinama pa je vlada u Sofiji napravila sporazume sa Ukrajinom i Moldavijom o angažovanju inostranih radnika.
-Granice su otvorene i mladi odlaze u razvijene zenlje EU, najviše u Nemačku, Austriju i Veliku Britaniju. Ulazak u EU nam nije doneo ono što smo svi očekivali, a to je porast ekonomije i veće plate. Razlog je pre svega korupcija i kriminal. Imali smo zbog toga velike probleme sa EU jer novac koji smo dobijali nije završavao tamo gde je trebalo. Ipak smo napredovali, jer smo po priči roditelja pre bili mnogo siromašni i nerazvijeni, oseća se novac EU, uređuje se centar grada, putevi su mnogo bolji, železnica, pričaju mladi koje smo sreli na šetalištu u centralnoj ulici Vitoša.
Iako je Bugarska članica EU, njena zvanična valuta je LEV. Svaku cenu koju vidite podelite sa dva da bi dobili vrednost u evrima. Novac možete zameniti u menjačnicama kojih ima skoro u svakoj ulici, a možete zameniti i dinare.
Cene su manje više iste kao i u Srbiji, možda i nešto niže. U centralnoj šetališnoj zoni Vitoša gde se nalazi veliki broj tradicionalnih i internacionalnih restorana cene su nešto veće. Naša preporuka je da ručate u restoranu Happy gde su cene najpristupačnije a porcije velike.
Ako ste pre za srpsku kuhinju, u samom centru Sofije, preko puta predsedničke palate, nalazi se srpski roštilj koji radi 24 sata, i koji prolazi bolje nego obližnji Mekdonalds, barem u večernjim satima.
Sofija je okružena planinama i spada među najvišim gradovima u Evropi. Južno i nedaleko od Sofije se prostire planina Vitoša čiji vrhovi idu i do 3.000 metara. Ta činjenica malo je uticala na razvoj i širenje grada, pa se aerodrom nalazi relativno blizu centra, pa ćete dok šetate gradom često biti u prilici da vidite avione koji nisko lete.
Grad je pun zelenila i parkova. Sve uličice oko centra grada imaju drveće, i to je nešto što prvo primetite, naročito ako dolazite iz Čačka gde se drveće besomučno seče. Takođe, ne možete da ne primetite da na trotoarima nema parkiranih automobila. Za to su zaslužni metalni stubići koji su postavljeni u skoro svim ulicama.
Sofija je sagrađena na ruševinama rimskog grada Serdica. Serdica je nekada bio rimski grad, veoma bitan za Balkan zbog svog povoljnog geografskog položaja. Ispod centra Sofije leži čitav jedan grad, koji je do skora bio nevidljiv savremenim stanovnicima i turistima. Zahvaljujući fondovima EU ( oko 15 miliona evra) u centru grada je otkopan i uređen deo iskopina.
Pored metro stanice Serdica se nalazi malena i izuzetno vredna crkva posvećena Svetoj Petki. Crkva je sagrađena između 11. i 14. veka.
Deo fresaka je ostao sačuvan i restaurira se s vremena na vreme. Za ovu crkvu se vezuje urbana legenda koja datira iz 19. veka. Navodno je ovde sahranjen nacionalni bugarski heroj Vasil Levski, pogubljen od strane Turaka.
Za razliku od Beograda Sofija ima metro. Na izgradnji metroa se radilo 30 godina.
Do nedavno je hram Sv. Aleksandra Nevskog u Sofiji smatran najvećim na Balkanu. Trenutno se na tom pijadestalu nalazi hram Svetog Save u Beogradu.
Bez obzira, radi se o izuzetno grandioznom hramu sagrađenom između 1904. i 1912. godine. Kupole hrama su pozlaćene. Ulaz u hram se ne naplaćuje, ali ako želite da fotografišete to košta 10 leva.
Sinagoga Sofija je treća po veličini sinagoga u Evropi. Sagrađena 1909. godine, broji 1.300 mesta za vernike judaizma.
U vremenu kada je sagrađena 1576. godine Banja Baši džamija, Sofija je važila za glavni grad Otomanske imperije među evropskim provincijama. Džamiju je sagradio tada poznati turski arhitekta Mimar Sinan. Banja Baši Džamija je urađena po uzoru na Sulejmanovu džamiju u Istanbulu.
Među drugim poznatim religijskim hramovima u Sofiji spada Rotonda Svetog Georgija Pobedonosca, crkva Svete Sofije, crkva Bojana itd.
Najpoznatiji i najstariji park u Sofiji je Borisova gradina. Prevedena sa bugarskog, gradina znači bašta. Park se nalazi na istoku grada. U centru parka se nalazi jezero kojim, tokom leta, možete ploviti brodićem (8 leva za 30 minuta), a zimi se klizati. U okviru parka se nalaze dva teniska terena i jedan veliki bazen na otvorenom. Park je otvoren 24 sata, i prepun je kafića i malih barova u kojima se možete okrepiti.
Najlepši park se nalazi na jugu grada – South park. U parku se nalazi nekoliko kafića, posebna staza za šetanje i biciklistička staza. Za ljubitelje ekstremne vožnje se nalazi put između drveća.
U centru se nalazi gradski park sa kafićima, ljuljaškama i jednom velikom fontanom.
Park Vrana za javnost je otvoren 2013. godine. Nekada kraljeva rezidencija, danas je omiljeno mesto za relaksaciju među Bugarima.
Korupcija
Da je korupcija izražena u Bugarskoj i sami smo se uverili odmah na prelasku granice prilikom kupovine vinjete za korišćenje puteva. Iako vinjeta košta osam evra i važi sedam dana, naplaćeno nam je 10 evra ali uz dogovor da je ne lepimo skroz na staklo i da je vratimo sutra uveče da bi nam vratiti pet evra.
Ukoliko idete sopstvenom vozilom, obratite pažnju na kružne tokove na kojima se, za razliku od Srbije, nalaze semafori. Ukoliko se sami nađete na pešačkom prelazu, da bi vam se upalilo zeleno svetlo morate obavezno pritisnuti dugme na semaforu za pešake.
Hosteli
U Sofiji imate veliki broj hotela i hostela. Ukoliko idete na dan, dva naš savet je da potražite neki od hostela. Ima odličnih a možete ih videti na sajtu booking.com.
Uz strpljivo traženje možete pronaći smeštaj i do samo 7 evra sa doručkom i to u samom centru.
Драги моји одаберите Еу или Балгарија. Срећан пут и уџивајте у благодетима.
Kakva Bugarska. Lepsi Cacak od Sofije.
Oduševljena sam koliko pažnje posvećuju spomenicima i skulpturama, koliko brige za parkove, travnjake, sve je čisto, kante sa plastičnim kesama, ali SPOMENICI , FANTASTIČNO.
Tužan je odnos Srba i srpske vlasti prema SPOMENICIMA U SRBIJI, A TOLIKO JUNAKA.