Podeli vožnju autom, smanji trošak
Kako da se prevezete od grada do grada a da to košta manje nego autobuska karta i vožnja taksijem, ili kako da vožnja sopstvenim automobilom košta manje? Ne pomažu nikakvi trikovi – ovde se vozači koji u vozilima imaju slobodna mesta povezuju sa onima kojima je potreban prevoz na istoj relaciji. Reč je, dakle, o tome da ljudi koji u isto vreme putuju u istom pravcu dele prevoz tako što slobodna mesta u autu ustupe drugima za onoliko novca koliko je potrebno za troškove benzina i putarine.
Na tom principu funkcioniše nekoliko sajtova među kojima je najpoznatiji „BlaBlaKar” (BlaBlaCar), osnovan 2004. u Francuskoj, a čija je globalna ponuda sada dostupna i korisnicima iz Srbije, pošto je regionalna internet platforma „AutoHop” (pokrivala teritoriju Mađarske, Hrvatske, Rumunije i Srbije) postala deo „BlaBlaKara”. To znači da će ovdašnji korisnici moći da nude i traže prevoz u 14 zemalja, koliko sajt pokriva. Registracija korisnika je besplatna, ali sajt u Francuskoj, Španiji i Portugaliji naplaćuje rezervaciju vožnje.
Ovaj koncept vozačima štedi novac, jer dele troškove benzina i putarine, a putnicima pruža udobnije i takođe jeftinije putovanje. Korisnik najpre treba da odredi polazište i krajnju destinaciju, kao i vreme i datum putovanja, a zatim da odabere vozača koji nudi vožnju u tom smeru. Kako je za naš list rekao Vasilije Perović, zadužen za odnose sa javnošću u ime ovog sajta, cena prevoza se određuje kompjuterski, na osnovu cene benzina i putarine, i ne sme da bude viša od polovine punog troška za tu relaciju. Time se onemogućava zarada vozača, jer smisao ove ideje nije profit. Trenutno je za Srbiju preporučena cena od četiri dinara po kilometru.
Odgovor na pitanje, za mnoge ključno – kako da budem siguran da je neko dobar vozač – leži u poverenju.
– Članovi ocenjuju jedni druge i svako sam gradi svoju „BlaBlaKar” reputaciju. Moguće je čak i anonimno ocenjivanje. Identitet članova potvrđuje se brojem mobilnog telefona, imejl adresom i naloga na „Fejsbuku – navodi Perović.
Iskustvo neretko pokazuje i da se u vozačke veštine taksista ili vozača javnog prevoza ne može imati potpuno poverenje iako oni prolaze određene kontrole pre nego što dobiju dozvolu za obavljanje tog posla.
Od „bla” do „bla-bla-bla”
Osim ekonomske strane, ideja ovog koncepta jeste i zabava i upoznavanje novih ljudi. Tako članovi dele i informacije o sebi, naročito o tome koliko vole ili ne vole da pričaju u toku vožnje. Stepen pričljivosti označavaju sa „bla”, ako radije ćute, ili sa „bla-bla”, ukoliko su pričalice, dok se za one koji svoju pričljivost odrede sa „bla-bla-bla” može reći da verovatno ne zatvaraju usta.
Od Niša do Kragujevca za 650 dinara
Vožnja od Niša do Kragujevca, udaljenih 150 kilometara, ponuđena je na sajtu „BlaBlaKar” za 650 dinara. Za troškove benzina za automobil koji prosečno troši sedam litara goriva na 100 kilometara, trebalo bi platiti oko 1.400 dinara. Na to treba dodati još 390 dinara za putarinu, što ukupne troškove ovog puta podiže na 1.800 dinara.
Podeli troskove prevoza,posetite nas sajt:
https://banatskioglasi.rs/wp1/podeli-troskove-prevoza/