Podsećanje na susrete sa Purišom
Прошле среде из Београда је стигла тужна вест. У 98. години преминуо је Младомир Пуриша Ђорђевић, режисер и сценариста, човек који је обележио најславнију епоху нашег југословенског и српског филма, романсијер и приповедач. Његова ратна драма “ Јутро“, са темом последњи дани рата, премијерно приказана у Пули 1967. године, освојила је две „Златне“ и једну „Сребрну арену“, за најбољи сценарио и филм. Светски успех постигао је исте године на Фестивалу у Венецији, уз друга признања у Риму и Москви… Снимио је више од 70 играних и документарних филмова, написао десет романа. Био је оснивач првог приватног позоришта са уметничком дружином, која му је приказала драму „Девојка са насловне стране“… Са овим признањима поносили смо се и ми житељи Чачка, града у коме је Пуриша рођен на Ђурђевдан, 6. маја 1924. године.
Мој први сусрет са великим уметником догодио се у четвртак 26. септембра 1996. године, када сам још био председник општине. Док сам припремао неке материјале за предстојећу скупштину, секретарица Олигица телефоном ме обавести: „Дошао је Пуриша !“ Обрадовао сам се изненадном госту, изашао му у сусрет, па смо се срдачно поздравили, као да се одавно знамо. Додуше, упознао сам годинама пре тога његова уметничка остварења „Јутро“, Девојка“, „Сан“, „Подне“… Присетио сам се кратког разговора када сам као новинар пратио снимање његовог филма „Крос контри“, а једном другом приликом и видео у хотелу „Морава“, где је одсео са великом глумицом Миленом Дравић.
Овог пута рече ми, уз руковање, осмехујући се „Имаш лепо име !“. Деловао је крепко, мада је већ био зашао у године. Док смо пили кафу, причао ми је да ускоро слави четири деценије рада на филму. Занимало га је шта се све занимљиво дешава у нашем граду. У најдражем сећању, одавде, остало му је време из младости, када је, као десна полутка играо фудбал у „Борцу“ и то против „Црвене звезде“: „Предводио нас је Драган Бојовић звани Патак, тада најбоље десно крило у Србији, када смо екипу легендарног Рајка Митића победили са 2:1! Ко зна шта би, после тога, било са мном, да потом у Нишу, против тамошњег Радничког, при нерешеном резултатау, нисам дао аутогол. Отишао сам одмах из родне вароши у Београд, бојећи се гнева чачанских љубитеља спорта.“
Рече ми још да је у главном граду краће време радио као новинар „Политике“, пре него што се озбиљно заљубио у уметност покретних слика. Овог пута дошао је у родни град поводом четири деценије тадашње „Чачанске банке“, где смо се увече срели и са оперском дивом Радмилом Бакочевић, нашом земљакињом. Успут смо поразговарали о његовој идеји да у Чачку оснујемо филмотеку и обновимо градско позориште. Занимала га је и моја књига путописа „Чачак у прошлости“, коју сам му даровао. После тога смо се више пута чули телефоном. Следећи сусрет догодио се у четвртак, 1. фебруара 2003. године, када је, претходне вечери, посетио изложбу књига „Штампана реч“, где је запазио и моју монографију „Прича о Љубићу“, коју сам му сутрадан поклонио са посветом „Пријатељу Пуриши, великом филмском режисеру и занимљивом писцу.“
Сутрадан смо се нашли у тадашњој кафани „Таково“. Пред подне срели смо се пред зградом општине. Упитао ме је: „Што ти ниси још остао овде ? Направили би смо, сигурно, ону нашу кинотеку, макар у мојој кући. Ко су ови што су сада владају овде. Никада нисам чуо за њих.“
Слатко се несмејао када сам му испричао како је мој школски друг Вито Ћаловић, познати адвокат, једног од локалних руководилаца описао речима „Такво чудо у овом крају није се појавио за последњих триста година!“ Онда смо се обрели у „Такову“, уз његову причу да је недавно добио око пет хиљада евра као накнаду што је у Другом светском рату био заточен у логору за преваспитавање код Смедеревске Паланке. Ускоро нам се придружише Бато Јевтовић, Лале Јовановић и Шаја Радивојевић.
Причали смо о прошлости Чачка. Поменуо је некадашње професоре наше гимназије Мицу Јањић, снажну жену , која га је подсећала на Софију Лорен чувену италијанску глумицу, која је пленила својом лепотом и професора књижевности Драгог Поповића. Он му је, вели, дао одличну оцену за писани задатак у коме је описао како је, као петогодишњак, упамтио изглед краља Александра, кога је видео на сахрани Војводе Степе 1929. године.
– Његово Величанство корачало је достојанствено из лафета док је на крају поворке један војник водио кобилу Виду, са којом је војвода прошао стазама Великог рата.
Све је, иначе, видео изблиза јер му је отац Јанаћко, као општински секретар, био један од организатора последњег испраћаја великог српског војсковође.
На крају сусрета у „Такову“ Пуриша нас је све частио ручком, како у шали рече, због оноликих пара, које је добио као одштету за некадашњи принудни боравак у логору за преваспитавању омладине. Касније, није крио да је незадовољан политичким променама, које су се догодиле у Чачку. Приликом интервјуа за недељник „НИН“ од 17. марта 2017. године, када су му поменули родну варош, рекао је: „Не желим више да будем тамо ни са мештанима, који могу да трпе такву локалну власт. Већ сам продао све од имовине што сам у постојбини имао.“
Родољуб ПЕТРОВИЋ
___________________________________________________________
Prodao dragačevcima (KMN u Dr Mišovića je Putišina rodna kuća) i pobegao u Beograd, tipična Čačanska priča…
Svaka cast za komentar, to je krucijalan zakljucak iz ovog divno napisanog Teksta
Ande ti NN ne lupetak, Puriša je proda kuću Milu 28 mart. S posle je Grešni kupio. Posle prodaje Puriša je živeo na Zlatiboru jedno vreme. A prodao je jer je ovaj neobavešteni bivši predsednik, pričao priče a nije prihvatio Purišinu ponudu za filmski kutak u njegovoj kući. E sad ovaj neobavešteni i nenadležan priča neke priče. Purke nek ti je laka zemlja i ti si bio ostaćeš legenda Čačka.
Kakav pokušaj zamene teza i pljuvanja Čačana os strane bivšeg komunističkog gradonačelnika, tada predsednika Skupštine Opštine Čačak, koga su građani na nepoštenim (jer su on, Milošević i baba Jula pokušali da pokradu još u toku izbornog dana za vreme glasanja) izborima smenili, a on nakon tog neuspelog pokušaja krađe danima sedeo u opštini i nije hteo da preda vlast. Doduše ni ovi što su došli posle njih nisu bili mnogo bolji, ali su makar, kad su im građani rekli doviđenja, otišli mirno i dostojanstveno.
Sramota je da takav čovek učestvuje (ili pokušava da učestvuje) u oblikovanju javnog mnenja radeći kao novinar, posle tih i takvih događaja davne 1996. Nula odbornika su imali na sledećim izborima 2000. godine kad smo u istoriju poslali i njega i Slobu i baba Julu, što su nam mladost upropastili.
Da ne pominjemo prebijanje građana od strane lokalnih kriminalaca za vreme mitinga tada predsedničkog kandidata Zorana Lilića.
Puriši svaka čast za njegova dela, ja to nisam previše ni gledao jer me ne interesuje takva tematika, ali on nije ni imao preveliku konkurenciju, jer se znalo ko je u tim posleratnim godinama mogao da snima, ko je odobravao svaki scenario i da su takvi filmovi pravljeni u svrhu veličanja partizanskog pokreta i ispiranja mozgova polusveta kojima je trebalo u glavu ubacivati bratstvo i jedinstvo.
Sigurno nije napravio film o streljanju više od sto Čačana od strane partizanskog komesara po kome se nažalost naziva jedna od većih ulica u rodnom gradu Mladomira Puriše Đorđevića.
Bravo za komentar, na perfidan način su nam ispirali mozgove.
Izvinjavam se čitaocima zbog slovnih greški u prethodnom komentaru (to je kriv telefon). Svaka čast „Šetaču 1996“ na tekstu. Ovaj tzv. novinar Politike sad priča nekakve srceparajuće priče od kojih mi se …
Posle rata (drugog svtskog) sva streljanja je naređivao Dražević u Čačku (koji je posle kao zaslužan komunista vedrio i oblačio u „filmskoj umetnosti Jugoslavije“).
Dvorište kod Puriše je bilo kultno mesto, dugi niz godina (tu se Puriša prao za filmove o partizanima i komunistčkim pokoljima), a isto tako kultno mesto je bio i atelje kod Žika Maksa (a Žiko se prao za biste svih komunjara postojećih i nepostojećih).
E tako vam je to komunisti su uništili ovaj narod, i to i dalje traje i traje. I dalje nas komunjare farbaju i mažu i trtomudaju a živote su nam uništili.
Bravo i za ovaj komentar, na perfidan način su nam ispirali mozgove.
Odavno na ovom sajtu nije bilo boljih komentara. Nigde se bolje nije primio komunizam nego u Srbiji.
Odavno nije bilo nekulturnijih,ostrašćenijih,nepismenijih i lažljivijih komentara, a sve to na vest o smrti velikana filmske umetnosti.
Autore, čekali ste da vest ode na dno strane da napišete komentar. Ništa lažljivo u komentaru nema, takođe ništa nekluturno. Više je laži u tekstu, nego u komentaru.
A što se velikana filmske umetnosti, pa neka bude, kad pišete vi koji ste to pratili. Da i mi koji nismo uvažimo vaš glas, nasuprot vašem uvažavanju našeg glasa davne 1996. U tome je fundamentalna razlika nas i vas.
Ostalo vam se ne može prećutati.