Prva jelka kod nas okićena 1859. godine
Sve do sredine 19. veka u našim krajevima običaj kićenja jelke nije bio poznat, kaže dr Dragana Radojičić, direktorka Etnografskog instituta Srpske akademije nauka i umetnosti. On se intenzivnije prihvata početkom 20. veka, s germanskim uticajima i to u Vojvodini, gde je nemačko stanovništvo običaj kićenja jelki kao simbola Nove godine preuzelo od Rusa. Prve jelke u svetu, ali i kod nas, kitile su aristokratske, bogataške porodice.
Kako bi radost Hristovog rođenja podelio i deci, u čijim skromnim domovima jelka neće zasvetleti, Lajoš Velđi iz Subotice, osnivač jednog od prvih zabavišta, okitio je veliko božićno drvo 2. decembra 1859. godine.
Doktorka Radojičić objašnjava simboliku jelke, odnosno božićnjeg drvceta: zeleno drvo je simbol vegetacije i novog doba koje treba da nastupi i donese svaku sreću i napredak, a u evropskoj kulturi datira iz prethrišćanskog perioda. Stablo – drvo kao čuvar, sa svetim simbolima i značenjima – poznato je starim Slovenima, kao i germanskim plemenima.
– Smatra se da utemeljivaču protestantizma Martinu Luteru treba zahvaliti što je kićenje jelke postalo lep i veseo običaj, a mala okićena jelka, opisana u letopisu bremenskog ceha iz 1570, bila je ukrašena orasima, perecama i papirnim cvećem. U Evropi od 17. veka polako u domove stiže ukrašavanje božićnog drvca što, na osnovu podataka, crkva nije prihvatala s radošću – priča dr Radojičić.
Prve lampice iz Edisonove „kuhinje”
Prve lampice na jelci su zasijale 1882. godine. Njihov pronalazač bio je Edvard Džonson, pomoćnik Tomasa Edisona. On je povezao 80 malih električnih sijalica u niz i obmotao ih oko jelke. Ipak, ovaj izum se na početku nije dopao Amerikancima. Lampice su bile preskupe, a za njihovo korišćenje je bio potreban generator.
Letonci, međutim, smatraju svoj glavni grad domom prvog božićnjeg drvceta. Na jednom od gradskih trgova u Rigi postoji osmougaona tabla na kojoj je na osam jezika ispisano „Prvo novogodišnje drvce u Rigi 1510”. Postoje pisani podaci i o prvoj jelki na javnom trgu u Estoniji, još 1441. godine, a nit vezilja ove dve zemlje je Bratstvo crnoglavih, ceh neoženjenih trgovaca, brodovlasnika…
Oni su na gradskom trgu u Talinu igrali i pevali oko ukrašene jelke, koju su potom spaljivali na lomači. Tabla iz Rige nalazi se upravo ispred kuće u kojoj je bilo sedište ovog ceha u Letoniji. I prvi pisani tragovi o jelki iz Rige podsećaju na svetkovinu koja je organizovana u Estoniji.
U Francuskoj je prvo božićno drvce predstavila vojvotkinja od Orleana 1840. godine. U Velikoj Britaniji se ovaj običaj raširio van dvora nakon venčanja kraljice Viktorije i nemačkog princa Alberta, koji je za Božić poklanjao jelke školama i kasarnama. Crteži kraljevske porodice s jelkom pojavljivali su se u engleskim časopisima, a prvi put u tehnici drvoreza u časopisu „Ilustrovane londonske novosti” 1848. godine. Za Božić 1850. godine ilustracije su se pojavile i u Americi.
– Nova godina simboliše obnavljanje života. Nema čvrstih dokaza, ali se pretpostavlja da se prelazak iz stare u novu kalendarsku godinu obeležava unazad četiri hiljade godina. Najranije zabeležena proslava Nove godine odigrala se u Mesopotamiji i to sredinom maja – priča dr Radojičić.
U srednjem veku Nova godina se nije slavila u Evropi, jer se smatralo da je njeno obeležavanje antihrišćanskog karaktera i pagansko. U gregorijanskom kalendaru 1582. godine uvodi se proslavljanje Nove godine, što gotovo odmah prihvataju katoličke države.
– Datum početka nove godine varirao je u različitim kulturama i u različitim istorijskim epohama. Ipak, on je gotovo uvek bio povezan s nekim prirodnim kretanjima – od kretanja nebeskih tela, zvezda i planeta (u Egiptu), do praćenja smene godišnjih doba, koje su opet bile u vezi s položajem sunca. Egipćani su staru godinu ispraćali 15. juna, Rimljani 21. aprila, a u različitim krajevima hrišćanske Evrope datumi su išli od 25. decembra, preko 25. marta do 1. septembra. Nekada se kao početak Nove godine uzimao dan Vaskrsa, a nekada, kao na primer u Napulju, dan Blagovesti – dan začeća Hristovog – kaže dr Aleksandra Pavićević iz EI SANU.
U Rusiji je kao početak nove godine slavljen 1. septembar sve do 1700. godine. Uvođenjem u službenu upotrebu gregorijanskog kalendara, nastavlja dr Pavićević, Jugoslavija je 1. januar kao početak nove godine ustanovila 1919, što je značajno uticalo na izmene u običajnom životu srpskog pravoslavnog stanovništva, jer se ono do tada rukovodilo julijanskim kalendarom.
Politika
Valjalo bi da se napravi i neka retrospektiva koliko su javne jelke kostale kroz istoriju…