Računari i mobilni pogubni za decu do 7. godine
Deca do sedme godine života ne bi trebalo da koriste računare, tablete, mobilne telephone ili da gledaju crtane filmove. To je zvaničan stav nauke i naučnih istraživanja, a posledica je hiperaktivnost dece, kaže Aleksandra Jovanović Mađar, psiholog i porodični edukator.
-Iz neznanja dopuštamo detetu da vrlo rano koristi računare, tablete, telefone kako bi se zabavilo, odnosno kako bi roditelji imali više vremena za sebe. Video igrice drže kratku pažnju i dete je zaista mirno ali ono što je posledica za njega jeste uzbuđenje. To je ključno jer se dete navikava na uzbuđenje koje u stvarnom životu nije realno, a pogotovo ne u školi kada krene nastava. Već od ranog doba dete se uči daj nešto uzbudljivo, što je brzo, zanimljivo, zbog čega imamo sve više hiperaktivne dece koja imaju slabu pažnju i koja su problem učiteljima. Sa naučnog stanovišta je dokazano da upotreba mobilnih telefona, računara, televizora na ranom uzrastu, do pete godine, ume da ostavi ozbiljne posledice na razvoj deteta. To je jedna od grešaka roditelja jer polaze od toga pa neka ga, to imaju i druga deca. Svaki mozak je različit i ako je neko dete sklono da brže formira zavisnost onda se igramo sa posledicama koje će biti ne samo u petoj ili šestoj godini već do adolescencije zbog čega razvijaju razne oblike zavisnosti, objašnjava Aleksandra Jovanović Mađar.
Ona je zbog toga uputila apel roditeljima i stručnim licima da šire priču o tome koliko povlađivanje kao moderan vaspitni stil nije doneo dobrobiti našoj deci. Ona je preporučila da se deca u svet računara uvode od sedme godine života i to dva puta nedeljno.
-Roditelji bi trebalo oprezno da uvode decu ka računarima. Predlažem da to bude svega dva puta nedeljno i to ne do sedme godine, sve dok se mozak ne razvije i dok mu nije jasno šta radi. Ako se to radi u ranom uzrastu dobijamo disleksiju, jer vi kada gledate u računar ili telefon nemate potrebu da govorite. Hvale mi se roditelji kako deca brzo nauče da rade sa mišem, kako ulaze u kompjuter. Ne treba da dete nauči da koristi miš, već da razvija grafomotoriku i da ume da drži olovku, da crta, jasno poručuje psiholog.
U dugogodišnjoj radnoj praksi porodičnog tarapeuta, Aleksandra Jovanović Mađar navodi da roditelji najveću grešku prave što ne osnažuju dete.
-Ako roditelji primete da na ranom uzrastu dete nema neku sposobnost onda to tolerišu. Primera radi, ako vaspitač kaže vaše dete ne crta dovoljno dobro, roditelji odgovore pa on to ne voli, nema veze, ne treba. Grafomotrika je ključna za razvoj nervnih centara. Ako mu ne idu slova, kažu neka ga naučiće u školi. Neće naučiti u školi jer škola ima brz tempo. Deca koja ne razviju osnovne sposobnosti u predškolskom uzrastu posle imaju velike probleme jer zaostaje u razvoju i gubi motiv za školom, upozorava Aleksandra Jovanović Mađar.
Ona je pozvala roditelje da ne zaštićuju decu prekomerno, da ga ne zatrpavaju sa previse stvari i da daju previše slobode. Taj metod vaspitanja posebno je izražen poslednjih godina i zove se povlađujući stil.
-On je povezan između popustljivog, povlađujućeg i odbacujućeg vaspitnog stila. Kad kažem odbacujućeg onda se roditelji trgnu i kažu mi ne odbacujemo svoje dete kako možete tako nešto da kažete. Ne odbacuju dete ali odbacuju njegove razvojne zadatke, odnosno, ono što mu je korisno da tokom razvoja dete prođe. Odbacuju značaj toga, štiteći prekomerno svoje dete. Povlađujući stil ima tri aspekta: previše stvari, igračaka, odeće, hrane, previše svega; druga komponenta je premalo pravila, odnosno previše slobode, dopuštenja; dok je treća komponenta prekomerno davanje do znanja detetu da mu je nešto frustrativno, tegobno. Dete treba polako pripremati na život, a roditelji ga od toga sklanjaju, a frustracije i krize zapravo jačaju dete. Iz najbolje namere oni štite dete od krize što dovodi do posledica koje se brzo vide u detinjstvu, rekla je na kraju Aleksandra Jovanović Mađar, psiholog i porodični edukator, koja je održala predavanje vaspitačima PU Radost.
Stručno usavršavanje vaspitača u PU Radost
Aleksandra Jovanović Mađar, psiholog i porodični educator održavala je stručno predavanje u PU Radost. Kako kaže Zorica Lazović Pejović, stručni saradnik PU Radost, vaspitači imaju značajnu ulogu u vaspitavanju i odrastanju dece, zbog čega se zaposleni u ovoj ustanovi permanentno bave stručnim usavršavanjem i sticanjem znanja.
-Danas organizujemo tribinu koja je okrenuta savremenom roditelju i teškoćama sa kojima se suočava prilikom izbora svog vaspitnog stila. Dobar vaspitni stil podrazumeva odnos pun ljubavi, podučavanja, podrške, pohvale ali i takođe poštovanje pravila… Roditelji nisu jedini koji utiču na vaspitavanje deteta. Vaspitači predstavljaju značajnu kariku u vaspitavanju i odrastanju dece. PU Radost permanentno se bavi stručnim usavršavanjem i sticanjem znanja kod vaspitnog kadra, kaže za Ozonpress Zorica Lazović Pejović, stručni saradnik PU Radost.
Множина речи грешка у генитиву је ‘грешака’ а не ‘ грешки’. Толико.
Ja pitah da li treba lektor. A tekst je odličan i vrlo aktuelan.
Sve ste upravu,sve je tako ali u teoriji u praksi je to neizvodljivo,tema za dugu pricu.Mozda savetujete roditelje ovim tekstom,posavetujte prvo ministarstvo rada i zaposljavanja i sve druge drzavne institucije da su im prioriteti gradjani,porodica i deca ove zemlje a ne tajkuni,kriminal,rijaliti emisije,kradje.Kad se sve to promeni,roditelji ce moci da postupaju po vasem misljenju,da se posvete detetu.