Sa novim Kalendarom u Prizren
Novi Srpski narodni kalendar za 2022. godinu, među svojim stranicama donosi priču sa Kosova i Metohije, priču o manastiru svetih Arhangela.
Zbog te priče, sa kalendarom na čijim koricama je krst Patrijarha Pavla, putujem menjajući skoro prazne autobuse iz Vranja preko Bujanovca, Gnjilana i Uroševca do Prizrena.
U Prizrenu, carskom gradu, nekada je živelo skoro 12 hiljada Srba. Sada ih ima oko petnaestak. Prizren se nalazi u podnožju Šare, u Prizrenskom polju koje okružuju dve reke – Bistrica i Beli Drim.
Ostavljam stvari u hotelu i taksijem odlazim nekoliko kilometara u planinu, do manastira Svetih Arhangela. Godine 1999. godine, Prizrenci starosedeoci su samo sa zavežljajem u rukama ostavili ognjišta, crkve, Bogosloviju i krenuli sa vojskom ka centralnoj Srbiji.
Ognjišta su porušena, kuće minirane, na očigled vojnika KFORA i NATO-a.
Sve tragove srpskog u nekadašnjoj prestonici Srpskog carstva, čuvenog trgovinskog i zanatskog centra, sedišta Raško-prizrenske eparhije Srpske pravoslavne crkve, albanski ekstremisti su spalili 2004. u martovskom jurišu…
Sa kišom stižem pred manastir svetih Arhangela. Šezdesetih godina prošlog veka ostaci manastirskog kompleksa su restaurirani i on je od 1998. godine, ponovo zaživeo kao muški manastir.
Nažalost, 17. i 18. marta 2004. godine spaljeni su konak, zvonik i duborezačka radionica, a ploča na grobnici Cara Dušana je slomljena. Bratstvo manastira se već u aprilu vratilo u hram boraveći u šatorima.
A u ovo kasno popodne razgovaram sa monasima i ostavljam im kalendare i neke darove iz mog kraja. Prihvatam poziv da sa njima podelim posni manastirski ručak u njihovoj prostranoj svečanoj sali.
Kasno uveče vraćaju me u hotel. Ujutru doručak i planiranje dana …
Sunčano je i idući niz Bistricu stižem pred kapije Bogoslovije svetog Kirila i Metodija, koja ove godine slavi 150 godina postojanja.
Ova škola, zadužbina Sime Igumanova od 1871., kada je počela sa radom, kao prva srednja škola na srpskom jeziku na teritoriji tadašnjeg Osmanskog carstva, podarila je stotine sveštenika.
Dolazim pred kapiju, ali samo dotle jer nemam blagoslov da mogu da udjem. Zbog korone to nikome nije dozvoljeno.
Moj razgovor sa momkom sa kapije prati policajac u kućici pored.
Pričamo, ostavljam male ponete pažnje i krećem ka Sabornom hramu svetog Djordja gde je i Vladičanski dvor episkopa Raško-prizrenskog. Goreo je Saborni hram Svetog Djordja 17. marta, a gorela je i Episkopija.
Obnovljeni su 2010. godine.
U crkvi nema nikoga. Ostajem dugo i pričam sa policajcem u uniformi kosovske policije. Kaže mi da je ranije bilo bolje i da je bio vozač autobusa od Prizrena do Beograda. Imalo je para imalo je dnevnica, a sada se jedva sastavlja kraj sa krajem. Nema posla, mladi hoće da idu na zapad u Nemačku. Odlazim i sedam u kafić na obali Bistrice. Sve mi ovo ipak izgleda nepojmljivo i raskošno, kafići i butici su kao u nekom mondenskom letovalištu.
Vidim momka koji peče kestenje i prilazim da mu pomognem, a onda se vozim turističkim vozićem kroz Prizren.
Treba da vidim i Bogorodicu Ljevišku. Bogorodica Ljeviška, zadužbina kralja Stefana Milutina, jedna je od najpoznatijih srednjovekovnih srpskih crkava i najznačajnijih srpskih svetinja.
Crkva ima pet kupola. Živopis je nastao između 1309. i 1313, a o dobu njegovog nastanka zaključuje se po portretu Milutinovog sina Stefana, koji je posle pobune protiv oca poslat u Carigrad 1314. godine. U istočnom zidu priprate je ostao sačuvan lik kralja Milutina.
Na ovom portretu na crvenoj pozadini vidi se da Milutin na glavi ima tipičnu kapu pravoslavnih crkvenih velikodostojnika, crni sakos tj. dugu crnu halju, sa maniakisom, a u rukama drži vladarska obeležja.
Na zapadnom zidu sačuvane su freske monaha Simeona tj. Stefana Nemanje, Svetog Save, Stefana Prvovenčanog i Stefana Dečanskog. Prve dve se danas čuvaju u Galeriji fresaka pri Narodnom muzeju u Beogradu, dok je treća sačuvana na južnom stupcu južnog broda crkve. Još jedna čuvena freska iz Bogorodice Ljeviške je i Bogorodica Brzopomoćnica, pomoćnica sirotih.
Ova crkva se, zajedno sa još tri manastira SPC na prostoru Kosova i Metohije nalazi na spisku Uneskove svetske baštine. Kao i mnoge druge srpske svetinje na Kosovu i Metohiji, Bogorodicu Ljevišku danas čuvaju pripadnici snaga KFOR-a, a iz bezbednosnih razloga ograđena je i bodljikavom žicom.
Eto… nekoliko vekova Prizrena stavio sam u nekoliko stranica Srpskog kalendara.
Slobodan Čvorović
_____________________________________________________________
Cvorak, nemo da mnogo zalazis u te krajeve da ne bi i ti ostavio kosti tamo, a posle moramo da dajemo ime manastiru Sv Cvorak. Nemo brate, nije lepo ime za manastir.
Poštovani gos.Macola!S obzirom reči koje si uputio gospodinu za nekoga divne za nekog zlonamerne. Nije meni da se s tobom o nečemu prepirem i negiram stvari koje su se desile za vašu zajednicu. Ali veruj mi da tvoje reči ne upučuju nikoga na dobro. Jer po tebi svi koji bi došli bili bi ubijeni i ostavili kosti u Prizrenu. E ne, ja te javno pozivam da ti budeš moji gost u Prizrenu i da vidiš koji multietnički Narod živi u Prizrenu. Jer bi na svakom koraku bio dočekan kao čovek i čuo bi na svakom koraku sve jezike koji narodi govore na svom maternjem jeziku, i da niko ne bi obratio niti najmanji pogled na tebe, ili kupiti bilo u kom objektu i tražiti na svome jeziku. Onda nadam se da bi tada imao drugačije mišljenje a ne samo o ubojstvima. Okrenimo se budučnostima nas i naše dece držiti u srcu sve što je loše bilo ali ne zaboraviti ga i uvek sjecati se stradanja. tada bi u našim svim zajednicama došlo još do veće tolerancije i suživota jedni s drugima. ponuda traje javi se ako želiš biti moj gost u svako doba biću s tobom hvala
Нису сви оријентисани на тај начин, има и оних других.
Raime pozdravljam ja tebe, ja tebe pozivam kad budem u Cacku da ti budes moj gost.
Nama je nas precednik reko da su nase ljude isterali sa Kosova i da su ig cak i ubijali. Ne znam kome da verujem? Jel tebi cika Raime ili nasem precedniku?
Zaista lep tekst o jednom divnom gradu Prizrenu i njegovoj istoriji
Ujedno i tuzna istina o stradanju naroda na tom prostoru
Postovanje gospodine Cvorovicu za vasu snagu i upornost. Zelim Vam dobro zdravlje i jos stotine stranica Vasih kalendara.
Lapa setna i poučna priča o carskom gradu Prizrenu gotovo bez Srba.
Pitam se – jel moralo baš tako biti?
Žalosno šta politika može da uradi..
Жалосно је колико аутошовинисти могу да мрзе свој сопствени народ, иако аутошовинисти и другосрбијанци сопства и немају.
Raime, svako poštovanje. Treba biti čovek, budala ima na svim stranama. Pozdrav iz Čačka.
Zelko tisi jedan obican provokator ti neznas ni gdeje Kosovo akamoli prizren aja sam rocen tamo a od 58 godine sam ucacku
A j**ga Jefto. Od 58 u Cacku? I do sada nisi naucio da pises? Ccccc…
Ovim tekstom CVORAK je ucinio vise nego pet pregovarackih stolova zajedno.
Sve je odmereno sa dozom optimizma napisao, budi nam zelju da i mi odemo tamo…Iskreno…veliko mu hvala..