Slika majora Gavrilovića nakon venčanja
Венчане фотографије обавезно се срећу у породичним албумима грађанских породица у Србији почетком XX века, јер су оне чиниле обавезан део галерије слика сваке фамилије. Венчана фотографија била је нека врста „трофеја” и потврда ширег друштвеног повезивања породице која добро вођеном политиком склапања нових бракова, између осталог, обезбеђује и свој социјални престиж. Фотографије са венчања имале су документарну али и ритуалну симболичку функцију, јер су морале да овековече једно трајање и да представе идеализовану слику породичне хармоније и континуитета.
Венчана фотографија официра Драгутина Гавриловића и свештеничке кћери даре Белопавловић из 1907. потврђује такву праксу. Драгутин Гавриловић је осам година касније (1915) командовао одбраном Београда на Дунавском кеју, по чему је остао познат у меморији нације.
Милош Тимотијевић
Bravo Milose. Jos jedan divan tekst.
Čačanin bre, a ne ko ovaj nakot današnji što slini o koroni!
Dobro je što Čačak ima spomenik legendarnog majora, ili…
Ја сам из Крушевца, а тамо је касније живела породица девера Ристића. Више пута сам био у Чачку, али није ми јасно где се тачно налази споменик мајору Гавриловићу. Чачани су познати по томе да воле своје јунаке и да им се достојно одужују, што треба да им служи на част.
Ima dve pune godine kako je raspisan konkurs za spomenik Zupanu Stracimiru i sta? NESPOSOBNJAKOVICI VODE GRAD!
Ja sam čačanin ali ne znam da li ima spomenik Majoru Gavriloviću?
Takodje ne znam da li u Čačku postoji spomenik Dr. Milanu Stojadinoviću, rodjenom čačaninu i jednom od najznačajnijih ministara izmedju dva svetska rata. Čak mislim da većina čačana i ne zna da je on rodjen u Čačku!!