Šta podrazumeva zdravstvena zaštita u staračkim domovima?
Kada su u pitanju starački domovi, njihov priortitet treba da bude zdravstvena zaštita korisnika. Starost je, nažalost, često praćena raznim zdravstvenim problemima i hroničnim bolestima. Pre nego što odlučite da budete korisnik doma za stare ili da ovde zbrinete nekog svog obavezno proverite koje pogodnosti nudi odabrani starački dom. Da bi ova ustanova mogla legalno da radi, nakon rigoroznih kontrola i provere svih propisanih standarda, obavezno je da poseduje licencu koju izdaje Ministarstvo za rad, socijalna i boračka pitanja.
Prednosti staračkih domova
Do pre nekoliko decenija gerontološke ustanove su uglavnom bile privilegija većih gradova, dok ih danas ima i u manjim mestima, širom Srbije. Danas su starački domovi u većini slučajeva visokokvalitetne i uređene ustanove. Njihova delatnost obuhvata smeštaj, negu i lečenje starih osoba. Takođe, starački domovi zbrinjavaju osobe koje imaju lakše ili teže probleme sa mentalnim ili fizičkim zdravljem. Međutim, nije retkost da i osobe koje nemaju ozbiljnijih zdravstvenih problema odluče da pozne godine provedu u domu.
Starački domovi, dakle, pružaju usluge smeštaja, ishrane, medicinske nege i nadzora starih lica. Pored toga, svojim korisnicima pružaju i različite društvene, zabavne i rekreativne aktivnosti, kao i druge dodatne usluge, u zavisnosti od konkretne ustanove.
Postoje korisnici staračkog doma kojima je neophodno obezbediti nadzor i negu 24 sata. Takođe, nepokretni pacijenti iziskuju i dodatnu brigu, kao i besprekorne higijenske uslove, kako ne bi došlo do infekcija i pojave dekubitusa. Većina domova za stara lica pruža ovakvu vrstu nege, zahvaljujući stručnom osoblju, ali i svu potrebnu medicinsku opremu.
Zdravstvena zaštita u staračkim domovima podrazumeva stalno prisustvo lekara
Zdravstvena zaštita korisnika u većini staračkih domova podrazumeva stalno prisustvo lekara i redovno uzimanje terapije. Najčešće su to lekari opšte prakse koji su zaduženi za zdravstveni nadzor. Među takvim domovima je npr. Dom za stare Zvezdara, koji pored toga što ima nekoliko lekara koji su stalno prisutni, u posebnom delu objekta ima i bolnički apartman sa specijalizovanim krevetom i svom potrebnom opremom.
Pored toga, domovi za stare imaju lekare specijaliste sa kojima sarađuju. To su kardiolozi, internisti, endokrinolozi, neuropsihijatri, kao i svi drugi lekari za kojima se ukaže potreba. U dogovoru sa članovima porodice donosi se odluka da li će korisnika doma pregledati specijalista sa kojim već postoji saradnja ili će porodica angažovati nekog od lekara specijalista.
S obzirom na to da je rad u domu za stare veoma odgovoran posao, neophodna je stručnost i odgovarajuća edukacija osoblja. Kako bi se upozoravajući simptomi uočili na vreme, a potom brzo i adekvatno reagovalo, neophodno je da zaposleni imaju potrebno znanje i iskustvo, i što je takođe veoma važno – empatiju.
Zdravstvena zaštita podrazumeva redovno uzimanje terapije
Redovno uzimanje terapije je od ključnog značaja kako bi se poboljšalo zdravstveno stanje korisnika, odnosno kako bi se ono zadržalo na zadovoljavajućem nivou. Neretko se dešava da stariji ljudi tokom dana uzimaju više različitih vrsta lekova i to u tačno određeno vreme. Veliki broj osoba u poznim godinama ima lakši ili teži oblik demencije, tako da se dešava da zaborave redovno uzimanje terapije. Zbog toga je važno da korisnici doma uzimaju terapiju pod nadzorom medicinskog osoblja. Medicinsko osoblje u domovima za stare vodi računa o tome da svaki korisnik doma u tačno određeno vreme dobije propisanu terapiju.
Održavanje higijene u domovima za smeštaj starih lica
Održavanje higijene u domovima za smeštaj starih lica je izuzetno značajan segment zdravstvene zaštite. Neki korisnici doma imaju problem sa inkontinencijom, tako da je neophodno obezbediti im pelene, koje treba redovno menjati i održavati ličnu higijenu. Kod nepokretnih osoba usled stalnog ležanja može doći do otvaranja rana na koži, odnosno do dekubitusa. U takvim situacijama, osim redovne higijene i nege, nabavljaju se specijalni dekubitalni dušeci. Uredna i čista posteljina, kao i redovno menjanje iste, od ključne su važnosti. To se podrazumeva za sve korisnike, a posebno kod ovakvih pacijenata, kako bi se predupredile infekcije. Za negu starijih osoba nije potrebna samo posvećenost već iznad svega stručnost. To prvenstveno podrazumeva prepoznavanje simptoma i adekvatno reagovanje.
Sa starim licima treba imati strpljenja i, iznad svega, poštovati ih. Ne zaboravite da su starije osobe sve manje samostalne i sve više zavise od tuđe nege i pomoći. Uostalom kao što su ljubav, pažnja i poštovanje potrebni svakome od nas, ništa manje nisu potrebni ni ljudima koji su u poznom životnom dobu.
PR tekst
______________________________________________________________
smrt
to ceka i tebe nesrecnice,a i babu i sve koji su se rodili.samo sto ti toga nisi svestan, pa lupas po sajtu.