Sve više uzgajivača tropskog voća u Čačku
Godinama unazad jedan broj voćara muku muči sa sušom, gradom, manjim prinosom, ali i niskim otkupnim cenama. Zbog toga, u čačanskom kraju tragaju za alternativnim vrstama, pa su se neki od njih odlučili za banane i kivi.
Pre nekoliko godina porodica Genović iz čačanskog naselja Ljubić, na poklon je dobila sadnicu banane. Jedno vreme, biljka je rasla u saksiji, a potom su je zasadili u dvoriše i to na mestu koje je preko celog dana u suncu.
“Banane brzo rastu, sadnice su gotovo sve od ove godine, tri su prošlogodišnje. Jedan cvet je ove godine bio, imalo je i plodova, ali da li će porasti, verovatno da neće”, rekao je Dejan Genović.
Na drugom kraju grada, u Trbušanima, porodica Pavlović, ima nekoliko stabala banane. Poslove oko održavanja banane, Milenko je prepustio sinu. Posle konsultacija sa stručnjacima u vezi zaštite, ove godine su se prvi put pojavili plodovi.
“Prethodnih godina je imala veliki list, ali ne i plodove. Uzork je bio taj što nije bila zaštićena u jesen dovoljno pa je izmrzla. Koliko se seća, prošle jesen drvo je zavio sa folijom, možda i sa slamom, ali evo, ove godine smo imali dva cveta i plodove”, izjavio je Milenko Pavlović.
Gajenje egzotičnog voća nije novost u čačanskom kraju. Već dve decenije ispred kuće Dragiše Petrovića u centru grada uspeva kivi. Počeo je iz hobija, a sada godišnje ubere više od stotinu kilograma.
“To su bile vrlo male sadnice koje sam nabavio od jednog čoveka iz Čačka. Opstalo je svih pet, četiri ženska i jedan muški, koji služi kao oprašivač. To je jedna vrlo otporna biljka i rađa svake godine između 100 i 150 kilograma plodova, koje nama čisto služe za ličnu upotrenu”, kaže Petrović.
“Izdržava niske temperature, mraz praktično ništa ne može da uradi, jedino u rano proleće krajnji mladari ako krenu mogu da budu oštećeni, ali biljka kao bilja izdržava ove naše kontinentalne uslove”, naglasio je on.
Hobistima u Čačku na ruku idu i klimatske promene.
Banane su na više mesta donele rod u čačanskom kraju, ali i nadu uzgajivačima da pored kontinentalnog voća postanu uobičajene gajene kulture.
Kako samo lažete ljude!Kome su to u Srbiji sazrele banane za jelo?Ko ima banane drži ih u dvorištu isključivo iz estetskih razloga.Iz vašeg teksta pomisliće neko da treba platažu da zasadi!
Ете опе усрећитеља народа. Прво су га сјебали комуњарски докуртури са новим сортама воћа те народ уништи аутохтоне оће рећи домаће воће кое је подносило суше и остале недаће било по нутриционистичкој вредности на врху пуно воде коа је носач свих вредних минеролошковитаминских прехрамбених састојака. Кад сеузме да је организму најпотрбна вода онда није тешко закључити предност таквог воћа и поврћа над савременим генетизованим кое има само баласт целулозе и некорисних чврсти материја кое оптерећују само систем за варење и наравно имају учинак на визуелно прсти систем да е леп и чврс. Друго природа е дала човеку све хранљиве воћке и поврћке сходно територију и поднебљу где џиви као и боју коже. Е саде сходно бананама господа ће морати и да варба коџу у црну ббоју или да ангаџује црне мајсторе за прављење деце.
milion posto tacno! kada vidim da neko u zemlji Srbiji gaji ovo ili jos gore,onu paulomiju ili kako se vec zove,meni je muka.