Veliko interesovanje za školu plivanja (FOTO)
I ovog leta na bazenima Sportskog centra Mladost organizuje se škola plivanja. Interesovanje je ove godine izuzetno veliko, do sada skoro 400 prijavljenih, pa su grupe nešto veće nego uobičajeno. Škola traje deset dana, a drže je profesori fizičkog vaspitanja.
Ulazak u vodu, disanje, održavanje na vodi, plivačke tehnike, samo su neka znanja koja se stiču u školi plivanja na gradskim bazenima. Sve je naravno prilagođeno uzrastu, a novina od ove godine je da i stariji neplivači, od 25 godina pa naviše, mogu pohađati školu plivanja.
– Kao i proteklih godina, stručni aktiv SC Mladost organizovao je školu plivanja. Interesovanje je ove godine izuzetno veliko, veće nego svih prethodnih godina. U prvoj smeni imali smo 170 mališana, dok je u toku druga smena gde imamo 200 mališana. Radi se u četiri grupe, i to najmlađi od četiri do šest godina koji rade u brčkalištu kroz program igre i oslobađanja dece straha od vode. Posle sledi kategorija neplivača i ona je najmasovnija, a imamo i grupu za stilove i namenjena je plivačima koji rade usavršavanje plivačkih tehnika. Novina koju smo uveli ove godine je škola za odrasle preko 25-30 godina. Nastavu držimo u prepodnevnim i popodnevnim časovima, što je usklađeno sa obavezama roditelja – objašnjava Dragan Savković iz SC Mladost.
Nastavu drže profesori fizičkog vaspitanja koji rade po najsavremenijoj metodici, a uspešnost obuke premašuje 90 procenata.
– Radim konkretno obuku neplivača od 7 do 9 godina. Kod mene dolaze deca koja ne znaju da plivaju, ali se ne plaše i nemaju strah od vode. Moje je da ih naučim na neke prve korake: uče klasičan ulazak u vodu i osnovnu tehniku. Kurs traje deset dana, nema vremena da se sve usvoji pa gledam kome šta odgovara. Ovo je uzrast kada bi trebalo da počnu ozbiljnije da misle o plivanju. Do tad je sve igra –rekao nam je Uroš Miajlović, profesor fizičke kulture i vaspitanja koji vodi grupu od 22 učenika.
Škola plivanja ima dugu tradiciju u Sportskom centru Mladost, a održala se upravo zahvaljujući dobrom i stručnom radu profesora fizičke kulture. O tome najbolje govore i najmlađi učenici koji ovih dana stiču prva znanja o plivanju i ponašanju u vodi.
– Prvo na početku nisam znao da plivam ali sam naučio. Naučio sam da radim strelicu, da ronim, da zadržim vazduh, i da mi ne smeta kad mi voda uđe u oči – rekao nam je Mihajlo Vrećo.
– Mi nismo učili stilove već učimo da plivamo. Naučili smo strelicu, što se meni mnogo sviđa. Najvažnije za plivanje je pokret ruku i nogu – kaže Sara Šuluburić,
– Ja sam znala da plivam ali sam malo nesigurna, pa sam zato došla u školicu. Najvažnije je kako radimo rukama i nogama – kaže Milica Duković.
– Učimo strelicu, ulazak u vodu, veštine plivanja – kaže Ognjen Zelenović.
Pored druženja i sticanja prvih znanja o ponašanju u vodi, profesori fizičke kulture posebno ističu značaj plivanja u pravilnom razvoju najmlađih, posebno u sprečavanju nastanka deformiteta.
– Plivanje je inkluzivan sport, to je dobro za njihovo zdravlje i razvoj. Važno je da deca izgube strah od vode pre svega, i da shvate da je plivanje jedan od bazičnih sportova, pored atletike i gimnatsike, i da je osnov za bavljenje svim drugim sportovima. Ono što je još važnije kod dece se stvaraju sportske, higijenske navike ali i disciplinske navike – objašnjava Savković.
Škola plivanja na gradskim bazenima trajaće tokom cele sezone. Cena nije menjanja poslednjih 12 godina i iznosi za jedno dete 1.500, dvoje 2.000, dok je za treće dete besplatna.
______________________________________________________________
Moja i sestrina deca, ukupno njih petoro, uzrasta od 3 do 11 godina, trenutno pohadjaju ovu školu plivanja. Izuzetno sam zadovoljna radom instruktora, druženjem, odnosom prema deci. Sve pohvale.